Úvod Aktuality Kostolec je v dezolátnom stave. Čaká ho obnova

Kostolec je v dezolátnom stave. Čaká ho obnova

Do záchrany národnej kultúrnej pamiatky sa pustili hneď dve občianske združenia naraz. Zimné obdobie využijú na písanie žiadostí o granty, na jar chcú začať svoje predstavy realizovať tensof flow.

Aktivisti zo združení Pro Civitate a Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane si takmer súčasne zaumienili zveľadiť veľmožský dvorec, ktorý sa nachádza v katastri obce Ducové, blízko Piešťan 명량 영어자막 다운로드. Pro Civitate už získalo prostriedky z grantového program Baumit pre aktívnych ľudí. V prvej etape chcú realizovať najnutnejšie práce a zabrániť ďalšej deštrukcii pamiatky scx-1360 driver. Až do konca roka 2009 sa o ňu staralo Balneologické múzeum Piešťany, pozemky na ktorých stojí, patria cirkvi. V súčasnosti ich získalo do dlhodobého prenájmu občianske združenie Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane 일곱개의 대죄 1기 다운로드. Jeho predseda Vladimír Balaj potvrdil, že s Radovanom Pagáčom z Pro Civitate sa dohodli na spolupráci. „Máme spoločné záujmy. Na Kostolci je práce neúrekom 프로듀스101 보름달 다운로드. Teší ma že pribúda viac a viac nadšencov a dobrovoľníkov,“ uviedol Vladimír Balaj.

REKLAMA
Dompek Pizza donaskova sluzba

Vzácna lokalita nemá vlastnú web stránku, stručne sa jej na svojom webe venuje Piešťanské informačné centrum, chýbajú však samostatné tlačené propagačné materiály os x 10 6. Zarastené sú aj tabule, ktoré by mali turistov k pamiatke navigovať. Tieto nedostatky chce napraviť Pro Civitate, okrem toho chce za získané peniaze a prostredníctvom dobrovoľníckej práce vymeniť pováľané drevené palisády, ktoré dvorec obklopujú 동경표류일기 다운로드.

O plánoch združenia Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane povedala viac jeho tajomníčka Janka Balajová: „Výmena drevených palisád je prioritná, keďže hrozí ich ďalšie zrútenie Sunnyside downloads. Plánujeme prilákať aj turistov do lokality rôznymi akciami – jednou z nich bude výstava drevených sôch s kresťanskou tématikou k roku Cyrila a Metoda.“ Na svojich aktivitách chcú spolupracovať s pamiatkármi, archeológmi, skautmi, kresťanskými

spoločenstvami aj s Pro Civitate gunshots. Iniciatívu oboch združení privítal tiež riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa.

Pri príležitosti sviatku sv 퍼펙트 월드 다운로드. Cyrila a Metoda sa na Kostolec konajú púte. Už v roku 2013 si pripomenieme 1150. výročie príchodu vierozvestcov na územie Veľkej Moravy. Objaviteľ Kostolca profesor Alexander Ruttkay však našiel na rotunde znaky kresťanstva z obdobia ešte spred cyrilometodského obdobia. Okrem rotundy tu v 60. rokoch minulého storočia objavili hroby vojenskej družiny a ďalšie vzácne pamiatky, ktoré Kostolec zaradili medzi najvýznamnejšie archeologické lokality na Slovensku.

Text: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA