Connect with us

Aktuality

Kostolec je v dezolátnom stave. Čaká ho obnova

Published

on

Reklama
Reklama

Do záchrany národnej kultúrnej pamiatky sa pustili hneď dve občianske združenia naraz. Zimné obdobie využijú na písanie žiadostí o granty, na jar chcú začať svoje predstavy realizovať.

[singlepic id=16219 w=320 h=240 float=right]Aktivisti zo združení Pro Civitate a Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane si takmer súčasne zaumienili zveľadiť veľmožský dvorec, ktorý sa nachádza v katastri obce Ducové, blízko Piešťan. Pro Civitate už získalo prostriedky z grantového program Baumit pre aktívnych ľudí. V prvej etape chcú realizovať najnutnejšie práce a zabrániť ďalšej deštrukcii pamiatky. Až do konca roka 2009 sa o ňu staralo Balneologické múzeum Piešťany, pozemky na ktorých stojí, patria cirkvi. V súčasnosti ich získalo do dlhodobého prenájmu občianske združenie Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane. Jeho predseda Vladimír Balaj potvrdil, že s Radovanom Pagáčom z Pro Civitate sa dohodli na spolupráci. „Máme spoločné záujmy. Na Kostolci je práce neúrekom. Teší ma že pribúda viac a viac nadšencov a dobrovoľníkov,“ uviedol Vladimír Balaj.

[singlepic id=16220 w=320 h=240 float=right]Vzácna lokalita nemá vlastnú web stránku, stručne sa jej na svojom webe venuje Piešťanské informačné centrum, chýbajú však samostatné tlačené propagačné materiály. Zarastené sú aj tabule, ktoré by mali turistov k pamiatke navigovať. Tieto nedostatky chce napraviť Pro Civitate, okrem toho chce za získané peniaze a prostredníctvom dobrovoľníckej práce vymeniť pováľané drevené palisády, ktoré dvorec obklopujú.

O plánoch združenia Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane povedala viac jeho tajomníčka Janka Balajová: „Výmena drevených palisád je prioritná, keďže hrozí ich ďalšie zrútenie. Plánujeme prilákať aj turistov do lokality rôznymi akciami – jednou z nich bude výstava drevených sôch s kresťanskou tématikou k roku Cyrila a Metoda.“ Na svojich aktivitách chcú spolupracovať s pamiatkármi, archeológmi, skautmi, kresťanskými [singlepic id=16218 w=320 h=240 float=right]spoločenstvami aj s Pro Civitate. Iniciatívu oboch združení privítal tiež riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa.

Reklama

Pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda sa na Kostolec konajú púte. Už v roku 2013 si pripomenieme 1150. výročie príchodu vierozvestcov na územie Veľkej Moravy. Objaviteľ Kostolca profesor Alexander Ruttkay však našiel na rotunde znaky kresťanstva z obdobia ešte spred cyrilometodského obdobia. Okrem rotundy tu v 60. rokoch minulého storočia objavili hroby vojenskej družiny a ďalšie vzácne pamiatky, ktoré Kostolec zaradili medzi najvýznamnejšie archeologické lokality na Slovensku.

Text: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články