Connect with us

Aktuality

Koronavírus: Od dnes majú byť uzavreté bary, doteraz však nie je vydaná vyhláška, čo spôsobuje chaos

Published

on

Reklama
Reklama

Podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky majú byť od 13. marca 7:00 h zatvorené bary, voľnočasové zariadenia a priestory lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, diskoték, fitness centier, či kúpeľov. Tak znela informácia, ktorá išla do médií, či na webstránku Úradu verejného zdravotníctva SR i ministerstva vnútra. Kompetentné orgány však ani do poludnia dnešného dňa nevydali oficiálnu verejnú vyhlášku, ktorá by bola jasným usmernením pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, políciu, či samosprávne orgány.

Po zverejnení informácie, že bary budú od dnes uzatvorené, si včera do neskorého večera viacerí Piešťanci užívali možnosť posedieť si v obľúbenom podniku. Niektoré kaviarne zostali otvorené aj dnes. Tie neboli exaktne spomenuté v mediálnych výstupoch a tak nevedeli, či majú zavrieť, alebo nie.

K situácii sa nevedeli vyjadriť ani predstavitelia mestskej či štátnej polície v Piešťanoch. Doteraz totiž neobdržali znenie verejnej vyhlášky, ktoré by presne špecifikovalo závery včerajšieho zasadnutia krízového štábu krajiny. V podobnej situácii je aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave. Regionálny hygienik a generálny tajomník služobného úradu Tomáš Hauko potvrdil, že čakajú na znenie verejnej vyhlášky, podľa ktorého budú vedieť konať. Očakáva sa, že otvorené by mali zostať iba reštaurácie, ale čaká sa na záväznú formuláciu.

Reklama

Vo zverejnených mediálnych výstupoch krízového štábu a taktiež v súhrne opatrení prijatých po krízovom štábe 12. marca 2020 zverejnených ministerstvom vnútra sú aj ďalšie otázne body, ktorých vysvetlenie kompetentní na nižších úrovniach čakajú. Týkajú sa napríklad nakupovania. Podľa súhrnu počas víkendu 14. – 15. marca (najbližší víkend) v obchodných centrách bude možnosť nakúpiť len potraviny, drogériu či lieky a otvorené majú byť aj novinové stánky. Takáto formulácia však zavádza neistotu, čo s obchodmi mimo nákupných centier. Vysvetlenie by mala priniesť tiež vyhláška, ktorá však zatiaľ nie je.

Obyvateľom nezostáva nič iné, ako zobrať rozum do hrsti a vzhľadom na vážnosť situácie naozaj obmedziť všetky sociálne kontakty, či nákupy na absolútne minimum. Ďaleko menej škôd spôsobí možno aj na 14 dní prehnané opatrné správanie, ako riešenie niekoľkomesačnej krízy a nákazy koronavírusom.

Aktualizácia 13.3.2020 14:50 h

Podľa správy zverejnenej Vládou Slovenskej republiky po vyhlásení mimoriadnej situácie vláda a štátne orgány môžu použiť ustanovenia zákona, ktoré inak by inak nemohli. Niektoré rozhodnutia sa podľa premiéra budú riešiť príkazmi a nariadeniami a nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý byrokratický priebeh.

Členovia vlády a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy majú prijať opatrenia civilnej ochrany obyvateľstva a vykonávať opatrenia na riešenie krízovej situácie vo svojej pôsobnosti zamerané na zamedzenie ohrozenia života, zdravia, majetku, zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti a minimalizovanie škôd.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) má prijať opatrenia na koordináciu a činnosť orgánov krízového riadenia pri riešení mimoriadnej udalosti.

Predseda vlády a ministerka vnútra sú splnomocnení na riadenie záchranných prác, na vydávanie príkazov na záchranné práce a vykonávanie opatrení na riešenie krízových situácií.

Orgány na regionálnej úrovni však pre riešenie situácie napríklad so zavretím barov podľa našich informácií žiadne príkazy, či nariadenie nedostali.

-th- Ilustr. foto: SZVPS

Populárne články