Connect with us

Aktuality

Koniec Goethe Uni je definitívny, vláda zrušila štátny súhlas

Published

on

Reklama
Reklama

Vláda Slovenskej republiky na návrh ministra školstva Juraja Draxlera odobrala štátny súhlas pre vysokú školu Goethe Uni Bratislava, ktorá na Slovensku definitívne končí. Štátny súhlas dostala škola od vlády v roku 2012, keď bol ministrom školstva Dušan Čaplovič. Okrem tejto súkromnej vzdelávacej inštitúcie ministerstvo pozastavilo akreditáciu aj ďalším neštátnym školám. Goethe Uni pôsobila  v Piešťanoch prostredníctvom Fakulty cestovného ruchu. Posledné tituly udelila svojim absolventom ešte v júni toto roku.
guniZrušenie vysokej školy avizoval minister školstva už v septembri. Vysoká škola Goethe Uni Bratislava nemala po 31. auguste 2015 právo udeľovať akademické tituly absolventom študijných programov. Škola požiadala o akreditáciu študijných programov na Fakulte mediálnych a kultúrnych štúdií, minister školstva Juraj Draxler však žiadosť na odporúčanie Akreditačnej komisie na konci októbra zamietol.

guni1Odňatie súhlasu na pôsobenie Goethe Uni Bratislava prichádza deň po pozastavení dvoch študijných programov na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove. Minister už skôr v Sládkovičove zrušil doktorandské štúdium. Už na jar tohto roka pozastavil minister školstva akreditáciu bakalárskeho a magisterského programu právo na Paneurópskej vysokej škole práva. Škola študentov v súčasnosti prijíma na základe predbežného opatrenia súdu, hoci sudkyni, ktorá o predbežnom opatrení rozhodla, bol medzičasom odobratý spis na základe námietky ministerstva školstva. Minister Juraj Draxler po svojom nástupe do funkcie nepodpísal ani návrhy na vznik dvoch nových vysokých škôl – Technologického Inštitútu A. Ruprechta v Šamoríne a Vysokej školy ekonómie a podnikania v Banskej Bystrici.

Zástupcovia zrušenej Goethe Uni požiadali o štátny súhlas v októbri 2010 ešte ako Unicentrum – Medzinárodná vysoká škola manažmentu v Piešťanoch. Akreditáciu na program kúpeľníctvo a hoteliérstvo v študijnom odbore cestovný ruch však nezískali. V roku 2012 Akreditačná komisia ministerstva školstva odobrila udelenie štátneho súhlasu novému projektu s názvom Goethe Uni Bratislava pre tri fakulty a študijné programy bakalárskeho aj magisterského štúdia v dennej aj externej forme ako medzinárodné podnikanie, cestovný ruch – kúpeľníctvo a hoteliérstvo a mediálna a marketingová komunikácia a masmediálne štúdiá. Základnou ideou bolo ponúknuť všetkým nemecky hovoriacim mladým ľudom z priľahlého regiónu kvalitné vzdelanie v medzinárodnom prostredí.

Zdroj: www.minedu.sk, www.guni.sk, FG Goethe Uni

Reklama

Populárne články