Connect with us

Aktuality

Kolonádový most bude pri pohľade z Lida zarámovaný

Published

on

Reklama
Reklama

Na miesto altánku, ktorý chceli aktivisti z Pro Civitate umiestniť na cípe Lida, by tam mohol vyrásť jednoduchý rám s pódiom. Vízia mladej architektky Adély Klčovej má potenciál byť turistickým lákadlom.

lido_ram

Priestor za Húpacím mostom postupne ožíva. Už teraz tam budujú nové verejné osvetlenie valu spolu s prípojkou pre organizátorov kultúrnych podujatí. Usporiadatelia obľúbeného Lidožurú dokonca ohlásili termín – pestrý kultúrny a športový program si budeme môcť užiť 24. až 27. júla.

Nielen na koncerty by mohlo byť využívané jednoduché pódium, ktorého dominantou je rám v tvare obdĺžnika. „Toto miesto je jedno z najkrajších, ktoré tu máme. A netreba mu veľa, aby bolo úplne naj,“ hovorí o svojom návrhu Adéla Klčová. Zásah do tohto priestoru by preto mal byť podľa jej slov minimálny, ale pôsobivý.

Reklama

REKLAMA

Rám, ktorý študentka architektúry navrhla, ohraničuje výhľad na mesto, dáva ho do iného kontextu a vytvára atmosféru. Návrh obsahuje aj pódium v šírke a dĺže už existujúcich betónových základov. Kovová konštrukcia obložená drevom má v hrane priemer 40 cm, aby si naň mohli ľudia sadnúť, prípadne sa oprieť.

Realizovať tento projekt chce občianske združenie Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, ktoré aj na takýto účel získalo v minulom roku finančné prostriedky od nadácie Ekopolis vrámci programu Pododa za mestom, ktorý podporuje spoločnosť Heineken. „Pôvodne sme chceli na cípe vytvoriť altánok v tvare kocky v zmysle krajinoarchitektonickej štúdie. Nestihli sme ho zrealizovať vlani na jeseň, iba sme si prichystali veci s tým, že ho spravíme na jar. Naša nová posila v tíme Pro Civitate, študentka architektúry Lívia Gažová, prišla s nápadom, že na škole zorganizuje malú súťaž a vymyslia niečo originálne. Víťazným návrhom školskej minisúťaže bol rám Adely Klčovej,“ povedal Tomáš Hudcovič z OZ Pro Civitate.  K zámeru sa už pozitívne vyjadrili  zástupcovia radnice i SVP ako vlastníka pozemku. Treba ešte získať povolenie pamiatkárov a Lido by tak do leta malo byť zase o niečo krajšie.(mp)

Populárne články