Connect with us

Aktuality

Kaštieľ v Moravanoch ohrozujú vandali, počasie aj oheň. Spôsobil to majiteľ

Published

on

Reklama

Nedávny požiar kultúrnej pamiatky je jedným z množstva dôvodov prečo pamiatkári vedú voči vlastníkovi správne konanie. Hrozí mu pokuta vo výške 200-tisíc eur. Ani tá však renesančný klenot zo 16. storočia pravdepodobne nezachráni.

[singlepic id=37586 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Podľa odborníkov sú najvážnejším problémom kaštieľa v Moravanoch nad Váhom vandali, ktorí rozkradli strechu. Okrem nej postupne zmizlo aj všetko vzácne z interiérov. Zrejme bezdomovci začiatkom septembra v útrobách kedysi honosného sídla šľachty založili požiar.

Reklama

Na vine sú vlastníci. O kaštieľ, ktorý je v súkromných rukách, sa totiž už roky nikto nestará. „Tým, že objekt nie je riadne zabezpečený proti vniknutiu nepovolaných osôb dochádza k prejavom vandalizmu a ničenia v interiéroch,“ uviedol Marek Zelina z Pamiatkového úradu Trnava, ktorý vedie voči majiteľovi správne konanie. Kvôli chýbajúcej streche sú stavebné konštrukcie vystavené rozmarom počasia a to urýchľuje proces chátrania tejto kultúrnej pamiatky.

Pokiaľ vlastník neurobí v stanovených termínoch všetky potrebné opatrenie na záchranu kaštieľa, pamiatkári mu ich nariadia rozhodnutím. Až potom mu hrozí sankcia vo výške 200-tisíc eur.

Stavbu v roku 2006 kúpil slovinský investičný fond. Jeho zástupcovia však dlhodobo s našimi úradmi nespolupracujú. Podľa starostu obce Petra Hulmana bez ospravedlnenia neprišli ani na posledné stretnutie, ktoré zvolal v septembri.

Kaštieľ sa dostal do rúk zahraničných majiteľov po tom, čo ho v roku 2006 kúpila od Slovenského fondu výtvarných umení firma, za ktorou stál niekdajší piešťanský primátor Ivan Mrázik. Za krátko bola kultúrna pamiatka so ziskom predaná Slovincom.

Majetkové pomery komplikuje aj fakt, že štát na konci prvej vlády Róberta Fica predal pozemok pod kaštieľom vrátane priľahlého parku spoločnosti Estate Bratislava, s. r. o.  Jej konateľom je Ján Mailing, asistent poslanca národnej rady Mariána Kovačócyho (Smer-SD).

[nggallery id=2036]

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

REKLAMA

IJaV-2

Populárne články