Connect with us

Aktuality

Karta problém cestovného ruchu nevyrieši, spolupráca môže výrazne pomôcť

Published

on

Reklama
Reklama

V pondelok 4. apríla podvečer sa v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána uskutočnila prezentácia projektu regionálnej karty. Zúčastnili sa jej necelé dve desiatky zástupcov ubytovacích zariadení, gastronomických prevádzok, občianskych združení a poskytovateľov služieb. Celým stretnutím sa opakovane niesli výzvy na spoluprácu a rozčarovanie zúčastnených nad neúčasťou zástupcov mestského úradu, aj keď mesto projekt podporilo poskytnutím priestorov a prisľúbením účasti.

[singlepic id=12015 w=320 h=240 float=left]„Dnešným stretnutím sme sa všetci trošku poučili. Hlavným cieľom nebolo ani tak prezentovanie akejsi karty, od nás to bolo smerované skôr metaforicky, nemusí to byť karta, nemusí to byť zhodou okolností nejaký pas, dôležitá je spolupráca medzi ubytovateľmi, medzi ubytovateľmi a mestom a hlavný cieľ, aby sme do Piešťan prilákali čo najviac ľudí,“ povedal Dodo Pullmann, jeden z iniciátorov projektu. Spolu Jozefom Drahovským načrtli na začiatku stretnutia myšlienky týkajúce sa fungovania karty, pričom opakovane zdôrazňovali slová o spolupráci a dbaní na kvalitu poskytovaných služieb, aby sa spokojní zákazníci do Piešťan vracali. Podľa nich sú zľavy zaujímavé pre každého človeka, aj keď je pravdou, že si ich už v súčastnosti rieši každá prevádzka po svojom.

Z výberu kúpeľného poplatku za posledné roky je podľa poslanca MsZ Martina Vala, ktorý sa stretnutia zúčastnil jasné, že počet návštevníkov klesá. Viacerí zo zúčastnených sa preto opakovane vyjadrili, že podstatné je prilákať hostí do Piešťan. Taktiež sa zhodli na tom, že Piešťanom chýba aquapark, alebo termálne kúpalisko, ale že treba pracovať s tým čo je reálne a teda, že hostí treba lákať najmä na usporadúvanie podujatí.

[singlepic id=12017 w=320 h=240 float=right]Vzorom pre Piešťany môžu byť napríklad Topoľčany, ktorým sa podarilo získať peniaze z eurofondov a zakladajú klaster cestovného ruchu. Vedenie mesta Piešťany sa podľa všetkého spolieha na zákon o cestovnom ruchu, na ktorom participoval aj primátor Remo Ciccuto. Kedy a v akej podobe zákon vstúpi do platnosti je stále otázne, a tak by sa podľa iniciátorov Piešťanskej regionálnej karty a aj podľa ďalších zúčastnených, malo začať niečo robiť s potenciálnym výhľadom na možnosť vzniku klastra, ktorý by mal byť naviazaný na samosprávu. Účastníkov zaujímal aj postoj piešťanských kúpeľov k spolupráci na projekte. Podľa Jozefa Drahovského kúpele zatiaľ zaujali zdržanlivé neutrálne stanovisko. V rámci diskusie odznela tiež zaujímavá myšlienka, že Piešťany už nie sú kúpeľné mesto, ale mesto, ktoré má súkromné kúpele. Pre Piešťany a celý región je dôležité návštevníkom ponúknuť viacero aktivít v časovej nadväznosti tak, aby v regióne strávili viacej času. Jedným z lákadiel môže byť napríklad Park miniatúr v Podolí, ktorého zástupca sa zúčastnil na stretnutí.

Reklama

„Výstup je úplne jednoznačný, zhodli sme sa s prevádzkovateľmi ubytovacích zariadení a reštaurácií, že naším ďalším krokom bude diskusia s mestom, aby sme mestu predostreli čo očakávame v oblasti vzájomnej spolupráce a následne podľa toho čo nám mesto oznámi, sa opäť stretneme s prevádzkovateľmi zariadení,“ zhrnul výstup diskusie Dodo Pullmann.

[nggallery id=617]

Autor: db Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto

Populárne články