Connect with us

Aktuality

Jaroslav Lušňák: „Hľadáme spôsob, ako uniknúť zo zániku. Pred rokom sa všetky veci pohli až 15. júla.“

Published

on

Reklama
Reklama

Portál, zaoberajúci sa hokejom na Slovensku hokejportal.sk priniesol v pondelok 11. júla, v rámci seriálu „Na kus reči medzi sezónami“, rozhovor s prezidentom klubu ŠHK 37 Piešťany Jaroslavom Lušňákom. Dozviete sa v ňom viac o situácii okolo piešťanského hokeja, udelení licencie, prístupe mesta a poslancov, ale i finančných problémoch, ktoré spôsobuje Zákon o športe.

Zastupko (15)

Ako je na tom piešťanský hokej v súčasnosti?

Je to stále v riešení. Hľadáme spôsob, ako uniknúť zo zániku. Pred rokom sa všetky veci pohli až 15. júla.

Reklama

V opačnom prípade je v hre predaj licencie?

Momentálne sa pracuje hlavne na tom, aby sme splnili podmienky pre udelenie licencie do najvyššej súťaže. Uvidíme, čo nám prinesie doba. Vieme, že máme málo času, ale teraz sa venujeme tomu, aby sme do konca mesiaca splnili podmienky stanovené Pro Hokejom.

Vy osobne ostávate smerom k budúcnosti optimistom?

Minulý rok sa všetko zlomilo behom dvoch dní. Už sme mali všetko na stole, s Liptovským Mikulášom boli urobené dohody a viete, ako to nakoniec dopadlo. Zatiaľ je to tak, že viac nevieme ani my.

Zastupko (7)

Láme sa vaša budúcnosť na prístupe mesta?

Tých vecí je viac, ale dosť vážnym faktorom je postoj mesta k športu v Piešťanoch. Nie je to dobré. Poslanci s vážnym slovom v mestskom zastupiteľstve verejne deklarujú, že profesionálny šport ich nezaujíma, preto aj postoj mesta voči hokeju je mizivý, respektíve takmer žiadny.

IMG_5629_resize-640x427

A podpora by mala byť rovnaká ako pred rokom, dvoma?

So starými poslancami sa to nedá porovnávať, vtedy to išlo v plnej symbióze s potrebami klubu. Sú určite aj ľudia, ktorí si cenia našu prácu a držia nám palce. Avšak veľa ľuďom šport nič nehovorí a stále si myslia, že tu niekto na hokeji zarába alebo kradne.

Ako by to bolo s hráčskym kádrom? Máte pripravenú alternatívu, ak by veci nabrali pozitívny vývoj?

Na trhu je hráčov dosť. My sme po skončení sezóny dali každému hráčovi výpoveď. Minulý rok sme tvorili káder až 17.7. O hráčov sa teda nebojím. Áno, naši top hráči odišli do iných klubov, ale v minulej sezóne sa nám uchytilo aj niekoľko hokejistov, ktorí nemali predtým takmer žiadne meno. Ukázali, že hokej hrať vedia, niektorí z nich sú teraz v zahraničí, alebo v prípravných kempoch pre KHL: O káder sa teda nebojím. Skôr sa bojím o existenciu piešťanského hokeja, lebo ten sa bez podpory mesta robiť nedá.

IMG_6892_resize

Je to teda v polohe, že buď pomôže mesto, alebo licencia bude na predaj?

Nechcel by som to hádzať len na mesto. Ale jeho postoj je dôležitý, hoci určite nemôže ťahať celý rozpočet klubu. To je tiež jasné.

V prípade zlého vývoja máte nejakého záujemcu o vašu licenciu?

Všade sú finančné problémy. Každý by chcel, ale peňazí je málo. Zákon o športe navyše nikomu nepomáha. Zo začiatku sme boli nadšení návrhom, ale schváli sa v inej forme, ako sa mal. Viac peňazí pôjde na zväzy, ale zákon upravil zamestnanecké vzťahy tak, že to bude lámať krky jednému klubu za druhým. Ukáže sa to však až časom. Niekde je asi chyba, keď každý rok posielame hráčom výplaty za dva mesiace až v auguste. Nedeje sa to ani v Maďarsku, Poľsku ani v Česku, u nás je to však normálna kultúra športu. Preto som bol rád za návrh o športe. Som rád, že nemusíme robiť z hráčov bezdomovcov a budeme za nich odvádzať odvody štátu. Ale keď si majú kluby zobrať toto bremeno, musia mať zabezpečenú aj príjmovú časť. A tá pokiaľ nie je zákonom vyriešená, jednoducho to fungovať nemôže…

-Pavol Rajtar, uverejnené s povolením portálu www.hokejportal.sk/Foto: archív-

Populárne články