Connect with us

Aktuality

Jarné obdobie so sebou prináša aj aktivitu kliešťov

Published

on

Reklama

Jarné obdobie so sebou prináša riziko zvýšeného výskytu kliešťov, ktoré na človeka môžu preniesť infekcie, akými sú kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Okrem lesov, kde sa často nachádzajú v tráve a v nízkych porastoch, sa kliešte môžu objaviť aj vo vidieckych, či mestských lokalitách. Najväčšie možné riziko hrozí v takzvaných ohniskách kliešťovej encefalitídy, ktoré sa v okrese Piešťany nachádzajú v lesoch Považského Inovca a v okolí obcí Trebatice, Chtelnica, Prašník, Koplotovce a Pečeňady. Viac informácii môžete získať prostredníctvom informačných letákov, ktoré vytvoril Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. 

ako sa chrániť

Reklama

Ako pri všetkých ochoreniach je i v tomto prípade najdôležitejšia prevencia. Podľa informácii zverejnených na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky je prvoradé pred odchodom do prírody použiť ochranný prostriedok – repelent. Vhodné je obliecť si aj dlhé nohavice, či vrchný diel s dlhými rukávmi, aby sme mali čo najmenej odhalenej kože. Ak sa dá, vyhýbať sa vysokým trávam a kríkom, pretože práve tam sa kliešte zdržujú najviac.

Kliešte sú po komároch druhým najznámejším prenášačom pôvodcov infekčných ochorení na ľudí. Žijú vo vidieckych ako aj v mestských lokalitách. Najcharakteristickejšími miestami výskytu kliešťov sú listnaté lesy a zmiešané lesné porasty s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách vo výške do 50 centimetrov. Najviac ich je na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov. Vyhýbať by sme sa mali aj kríkom a hustému porastu.

Reklama

Po príchode domov je potrebné si dôkladne prezrieť celé telo a skontrolovať, či sa nejaký kliešť predsa len neprisal. Prevenciou je aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Toto zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán môže mať až smrteľné následky. Zimné mesiace sú pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde najvhodnejšie, pretože vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov.

odstránenie

Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Kliešťa je najlepšie uchopiť do pinzety a vybrať kývavým pohybom. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra, Alpa), použite prípravok s obsahom alkoholu. Ak kliešťa objavíte ešte v lese a nemáte potrebné pomôcky na odstránenie, počkajte a odstráňte ho až po tom, čo budete mať v rukách pinzetu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Kliešť sa na hostiteľa neprichytí bezprostredne potom, čo sa dostane na jeho telo, ale hľadá si vhodné miesto, ktorým je obvykle jemná a vlhká pokožka. Najmä v podpazuší, slabinách, zákolenných jamkách, za ušami alebo na bruchu. Môže sa ale prisať na akomkoľvek inom mieste, často i na hlave vo vlasoch. Veľmi nebezpečné ochorenia, ktoré môže spôsobiť, je kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Z boreliózy hrozí postihnutie nervov, kĺbov a ďalšie komplikácie, napríklad choroby srdca.

výskyt LBKliešte sa vyskytujú na celom Slovensku, ale nie všetky sú nosičom vírusu. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinelo alebo vôbec nie. Endemické oblasti (oblasti s výskytom nakazených kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V tejto oblasti sa zaznamenáva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, aj keď je potrebné poznamenať, že na Slovensku nie je vysoký výskyt ochorení na kliešťovú encefalitídu (v posledných 10 rokoch sa výskyt ochorení pohyboval od 57 do 163).

Výskyt KE

Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska (napr. pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice). Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli endemické, t. j. mení sa na Slovensku areál ich rozšírenia. Kliešte sa zmenou klimatických podmienok dostávajú v posledných rokoch do vyššie položených oblastí Slovenska.

-Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, trnava.dnes24.sk-

Populárne články