Connect with us

Aktuality

Interaktívna výstava učí šetriť energiu

Published

on

Reklama
Reklama

Prvou skupinou, ktorá navštívila výstavu Energia 3. tisícročia boli štvrtáci zo Základnej školy na ulici E. F. Scherera. Práve tam budú až do 28. novembra umiestnené exponáty, ktoré hravou formou upozorňujú na nevyhnutnosť šetrenia energie.

[singlepic id=21750 w=320 h=240 float=right]Napriek tomu, že cieľovou skupinou sú starší žiaci, aj deti z prvého stupňa si prehliadku výstavy užili. Sprevádzala ich Lucia Lackovičová z Centra enviromentálnej a etickej výchovy Živica. „Deti reagovali veľmi dobre. Ešte sa neučia fyziku, ale iba prírodopis, preto bolo veľa pojmov pre nich nových, ale boli zlatí,“ zhodnotila prvú piešťanskú skupinu Lucia Lackovičová.

Žiaci sa v úvode dozvedeli, že zdroje energie rozdeľujeme na obnoviteľné a neobnoviteľné. Mohli ovoňať ropu, zblízka si pozrieť uhlie alebo rašelinu. Potom ich zaujala uhoľná baňa – tmavý tunel, do ktorého vliezli s baníckymi prilbami a samonabíjacími baterkami. Vo vnútri sa z obrázkov dozvedeli ako sa vyrába energia z uhlia a po návrate všetci jednoznačne prehlásili, že chcú byť baníkmi.

[singlepic id=21739 w=320 h=240 float=left]Teoretické vedomosti neskôr využili pri exponáte „úsporný byt“, kde si vyskúšali praktické spôsoby, ako šetriť energiu v kuchyni, obývačke alebo aj v školskej triede. Ich pozornosť pritiahol hybridný bicykel, na ktorom mohli sami vytvoriť elektrickú energiu. Chlapcov zaujalo aj auto na vodík. Funkčný model dokázal, že tento pohon neprodukuje žiadne exhaláty.

Reklama

Okrem fyzikálneho má výstava aj filozofický rozmer. Deti učí, že spotreba a konzum nevedú ku skutočnému šťastiu a nabáda ich k skromnosti.

Hlavným organizátorom výstavy je EkoFond, ktorý zriadila spoločnosť SPP, spoluorganizátorom je Mestská knižnica mesta Piešťany.

[nggallery id=1196]

Text a foto: M. Palkovič

Populárne články