Connect with us

Aktuality

Hlohovec štartuje rok v rozpočtovom provizóriu

Published

on

Reklama
Reklama

Mestské zastupiteľstvo mesta Hlohovec sa malo stretnúť vo štvrtok 27. decembra, aby opravilo chybu v rozpočte, pre ktorú ho nepodpísal primátor Miroslav Kollár. Na rokovanie však neprišiel dostatočný počet poslancova a tak nebolo uznášaniaschopné. Hlohovec teda začne rok 2019 v rozpočtovom provizóriu.

Poslanci v Hlohovci prijali uznesenie schvaľujúce rozpočet na rok 2019 už 6. decembra. Primátor Miroslav Kollár ho, ale nepodpísal pre chybu, na ktorú upozornil obyvateľ mesta priamo na rokovaní. Nikto však na jeho vystúpenie nezareagoval. Predložený rozpočet mal byť prebytkový o 12-tisíc eur, lenže podľa prepočtov Petra Marona bol v skutočnosti schodkový o 32 854 eur, čo by bolo v rozpore so zákonom.

Chybu napokon primátor Kollár priznal a úrad sa za ňu ospravedlnil. Podľa primátorovho vyjadrenia nebola do celkových výdavkov zarátaná položka na kontrolnú činnosť hlavného kontrolóra vo výške vyše 45-tisíc eur. Primátor podľa agentúry SITA v tejto súvislosti na sociálnej sieti informoval, že pracovníčka, ktorá zle zrátala položky v rozpočte na rok 2019, chcela podať výpoveď, on ju však neakceptoval. Ekonomický odbor Mestského úradu v Hlohovci vedie Lucia Duračková, ktorá predtým šéfovala rovnakému oddeleniu na Mestskom úrade v Piešťanoch.

Na rokovanie po vianočných sviatkoch, kde sa mal odstrániť problém v rozpočte, prišlo sedem zo sedemnástich poslancov. Podľa výstupu z mestskej rady z 20. decembra sa mal rozpočet prerokovať v predloženej podobe s tým, že na zastupiteľstve poslanci navrhnú zoznam investičných akcii, ktoré sa nebudú zazmluvňovať až do prvého zastupiteľstva v novom roku.

Reklama

Podľa primátora nastali zbytočné komplikácie

Primátor Kollár po rokovaní uviedol: „Zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné, opravený rozpočet sme teda nemohli prerokovať a ideme do rozpočtového provizória. Nie je to síce nič protizákonné, ale je to zbytočné a znamená to zbytočné komplikácie, nie pre mňa, ale pre mestské organizácie, najmä školy a mesto ako také. Navyše je provizórium úplne zbytočné hneď z niekoľkých dôvodov. Napríklad, takmer identický rozpočet (bez opravenej chyby, za ktorú sme sa ospravedlnili) schválila väčšina (9) poslancov súčasného zastupiteľstva už 6. decembra. Ak dnes niekto ešte stále argumentuje potrebou času na naštudovanie rozpočtu, odporúčam mu začať študovať zákony, ktorými sa má vo svojej práci poslanca riadiť. Štandardný termín je 15 dni na zverejnenie rozpočtu pred konaním zastupiteľstva, v rámci ktorého prebehnú komisie aj mestská rada. Takto to bolo vždy. Navyše tento konkrétny návrh rozpočtu je zverejnený asi od 19. novembra a 5 zo 6 nových poslancov sa zúčastnilo ako prizvaní hostia už jeho prvého pracovného prerokovania 27. novembra.“

Ako informovala Zuzana Hrinková Siebenstichová, referentka pre komunikáciu, vonkajšie vzťahy a propagáciu MsÚ Hlohovec, primátor pozval prítomných i neprítomných poslancov na pracovné rokovanie o návrhu rozpočtu na pondelok 7. januára 2019.

-th- Ilustr. foto: www.hlohovec.sk

Populárne články