Connect with us

Aktuality

Hasiči dostali nový „lesný špeciál“

Published

on

Reklama

Piešťanskí hasiči majú po odjazdení „zabehávacích“ kilometrov od pondelka 24. novembra k dispozícii na výjazdy novú Tatru T 815-731R32/411 s pohonom 6×6. Toto vozidlo je určené na zásahy do lesov a ťažko dostupného terénu, tzv. „lesný špeciál“.

DSC_0190

Reklama

„Naša „sedmičková tatra“ je špičkovo vybavená (vecné prostriedky, prejazdové mostíky, lafetu, hadice B,C,D, savice, prúdnice, prechodky, autonómne dýchacie prístroje, plávajúce čerpadlo vydra, navijak a iné) a výraznou mierou zvýši kvalitu na výjazdoch. Veľkou mierou sa podieľa na zvýšení akcieschopnosti HaZZ SR. Tatra bude mať svoje využitie aj pri poskytovaní humanitárnej pomoci. Štandardne sa dá bezproblémovo prepraviť aj letecky – lietadlom C-130 HERKULES  C-27 J Spartan, ktoré bude v blízkej dobe nakupovať aj Ministerstvo obrany SR. Sme veľmi radi, že náš auto park v Piešťanoch je moderný a modernizáciou neustále prebieha. V súčasnej dobe sa začala rekonštrukcia HS v Hlohovci. Tam príde nová tatra 3. decembra,“ informoval Ladislav Noskovič, vedúci  prevádzkovo–technického oddelenia Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch.

DSC_0184

Reklama

Označenie CAS30 je hasičská typizácia cisternovej automobilovej techniky. Podvozok vychádza z koncepcie tatry. Pérovanie náprav je pneumatické. Vozidlo má veľmi špecifickú a nízko položenú kabínu vodiča, ktorá je vzduchotesná. Prevodovka je poloautomatická (TATRA – Norgen) s možnosťou prepnutia na mechanické ovládanie. Vozidlo je primárne určené pre špeciálny sektor – armáda, hasiči, žeriavy. Tarta má k dispozícii aj topografickú navigáciu Garmin Montana 650t. Kapacita vozidla je 9000 l vody a 540 l penidla, posádka 1+3. Nadstavbu na podvozku vyrobila firma THT Polička – Továreň Hasičskej Techniky.

V rámci modernizácie hasičskej techniky v Hasičskom a záchrannom zbore 11. septembra 2014 minister vnútra a podpredseda vlády JUDr. Róbert Kaliňák odovzdal hasičom 22 kusov „lesných špeciálov“. Odovzdávanie vozidiel sa konalo na medzinárodnom letisku Poprad – Tatry za prítomnosti prezidenta HaZZ gen. JUDr. Alexandra Nejedlého.

DSC_0177

 

TS/red, Foto: Martin Palkovič

Populárne články