Connect with us

Aktuality

Generálna prokuratúra tvrdí, že riaditeľka nemocnice je vo funkcii nezákonne

Published

on

Reklama

Aktualizované – Informovala o tom v stredu 8. apríla Televízia Markíza v reportáži Barbory Demešovej. Z nej vyplýva, že prokurátorka Generálnej prokuratúry SR podala protest, ktorým sa budú zaoberať okrem ministerstva zdravotníctva aj orgány štátnej správy v Trnave. Riaditeľka piešťanskej nemocnice bola podľa slov redaktorky nezákonne zapísaná do registra neziskových organizácií.

domcekova1

Reklama

Máriu Domčekovú ustanovila za riaditeľku správna rada Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch, ktorá bola tiež nezákonne navýšená o jedného člena, čím ministerstvo získalo väčšinu. Nová správna rada odvolala bývalého riaditeľa Róberta Mamrillu, odsúhlasila tiež nákup predraženého CT-čka a zmluvu o jeho dodaní podpísala už Mária Domčeková.

REKLAMA

Reklama

kia-042015-500

Na nezákonnosť navýšenia členov správnej rady upozorňovali dlhodobo aj dvaja členovia za nemocnicu: lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačičová. Za pravdu im dáva tiež rozhodnutie súdu, ktorý riešil odvolanie bývalého riaditeľa a kde súd potvrdzuje, že zvýšenie počtu členov správnej rady je v rozpore so zákonom aj zakladacou listinou. Spolu s kolegyňou Magdalénou Kovačovičovou vzniesli proti tomuto stavu námietky hneď na prvom zasadnutí novej správnej rady, avšak do dnešného dňa sa situácia nezmenila.

suchanek-kovacovicova-2

Po nástupe nového ministra zdravotníctva mala správna rada podľa plánov ministerstva od 1. marca fungovať v novom zložení, pričom ministerstvo malo do nej nominovať iba jedného svojho zamestnanca a ostatné miesta mali byť obsadené ľuďmi, ktorých navrhne samospráva či neziskové organizácie.

Napokon minister Čislák opäť do správnej rady dosadil svojich ľudí, s tým, že vo funkcii naďalej zostali Jana Kováčová, Róbert Maguľa a Milan Brdársky. Petru Kováčikovú nahradila Eva Lakotová. Podľa dostupných informácií v iných nemocniciach, ktoré sú neziskovými organizáciami, má po novom štát naozaj iba jedného zástupcu, správne rady v nich boli doplnené ľuďmi  navrhnutými samosprávami. Zástupcami zamestnancov v správnej rade sú naďalej lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorí upozornili na nákup predraženého CT.

K situácii zvolá podľa reportáže ministerstvo mimoriadne zasadnutie správnej rady. O stanovisko k protestu prokurátora sme požiadali aj hovorkyňu generálnej prokuratúry. Na vyjadrenie zatiaľ čakáme.

Opoziční poslanci včera tiež podali návrh na odvolanie ministra Čisláka. Podľa Daniela Lipšica minister „čistí kauzy po svojich predchodcoch.“

„Prokurátorka netrestné odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky podala dňa 24. 3. 2015 protest prokurátora proti rozhodnutiu bývalého Obvodného úradu Trnava – odbor všeobecnej vnútornej správy ( v súčasnosti koná vo veci Okresný úrad Piešťany), ktorým bola vykonaná zmena údajov zapísaných do registra neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby pri neziskovej organizácii s názvom Nemocnica A. Wintera v podobe výmazu štatutárneho orgánu riaditeľa nemocnice Ing. Roberta Mamrilu a súčasne zápisu nového štatutárneho orgánu riaditeľky JUDr. Márie Domčekovej. O proteste prokurátorky koná Okresný úrad Piešťany.“

„Prokurátorka netrestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky podala dňa 24. 3. 2015 protest prokurátora proti rozhodnutiu bývalého Obvodného úradu Trnava – odbor všeobecnej vnútornej správy ( v súčasnosti koná vo veci Okresný úrad Piešťany), ktorým bola vykonaná zmena údajov zapísaných do registra neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby pri neziskovej organizácii s názvom Nemocnica A. Wintera v podobe výmazu štatutárneho orgánu riaditeľa nemocnice Ing. Roberta Mamrilu a súčasne zápisu nového štatutárneho orgánu riaditeľky JUDr. Márie Domčekovej. O proteste prokurátorky koná Okresný úrad Piešťany.“ uviedla Jana Tökölyová hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry. Podstatou podaného protestu je odstránenie nezákonnosti, ktorá spočíva v tom, že registrový úrad nesprávne právne vyhodnotil, že boli splnené zákonné podmienky na vykonanie zmeny zapisovaných údajov do registra neziskových organizácií. „Rozhodnutie je v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, pretože o zmenách rozhodla nesprávne kreovaná správna rada nemocnice,“ píše sa ďalej v stanovisku prokuratúry. Keďže určenie počtu členov správnej rady si vyhradili zakladatelia v zakladacej listine nemohla o zmene počtu členov správnej rady rozhodnúť správna rada. Absentovalo rozhodnutie zakladateľov o zmene zakladacej listiny v súvislosti s počtom členov správnej rady. „V prípade, že bude protestu prokurátora vyhovené a rozhodnutie nemocnice bude zrušené, konanie sa dostane do štádia návrhu na zápis zmeny,“ dokončila hovorkyňa.

-ad/th-, Zdroj: https://www.facebook.com/TelevizneNoviny/videos, foto: mp

Prečítajte si aj:

Nemocnica má novú dozornú radu

Správna rada nemocnice takmer po starom, D. Lipšič doplnil trestné oznámenie

Alan Suchánek apeluje na kompetentných: Doriešte situáciu v nemocnici!

Riaditeľka nemocnice podala trestné oznámenie Ministerstvo má v Správnej rade NAW opäť štyroch členov Nákup CT preverí prokuratúra, riaditeľka si za ním stojí

Populárne články