Connect with us

Aktuality

Fontány dávajú Piešťanom jedinečnú atmosféru – v centre sú už spustené

Published

on

Reklama

Fontány v centre Piešťan sú už spustené. Priamo v najužšom centre mesta je ich sedem, vrátane fontánky pred sochou Barlolámača a fontán v Mestskom parku. Dnes ešte pracovníci Služieb mesta Piešťany, ktorí ich majú na území mesta celkovo v správe štrnásť riešili posledné úpravy pre víkendom, počas ktorého možno očakávať v Piešťanoch množstvo návštevníkov. Dôvodom je festival Tradičných umeleckých remesiel, ale aj podujatia v múzeách pri príležitosti Noci múzeí.

Najzaujímavejšou je fontána Príbeh prameňov. Zrealizovaná bola podľa návrhu architektov Bohuslava Perneckého, Anny Perneckej, Marianny Bogyovej a Denisy Krupovej ako súčasť pešej zóny. Fontána rozpráva o liečivých prameňoch v priestore Váhu.

Reklama

Vytvorená je z vážskych kameňov a riešená tak, aby sa do nej dalo vstúpiť. Vytvára pocit radosti z vody, z jej energie a pozitívneho vplyvu na človeka. Zakončená je sochou páva, ktorý je jedným zo symbolov Piešťan a piešťanských kúpeľov.


Reklama

Ďalším zaujímavým prvkom je prameň predierajúci sa cez kameň pred sochou Adama Trajana Benešovského. Tento priestor bol realizovaný neskôr ako pešia zóna a fontána Príbeh prameňov, ale krajinná architektka Soňa Švecová nadviazala pri jeho návrhu na idey kolegov. Malý pramienok sa po vytrysknutí na povrch stráca v kamenistom riečisku, avšak v podzemí mohutnie, čo symbolizuje rozširujúca sa výsadba a kvety vždy v bielych a modrých farbách.

Ďalšími fontánami, ktorými sa môžu potešiť ši už domáci, alebo hostia v centre sú fontánka pred Barlolámačom, fontána na vstupe na pešiu zónu pri hoteli Eden a taktiež fontána na Námestí slobody.

V mestskom parku dotvárajú atmosféru fontána za Kursalonom, kruhová fontána uprostred parku, ale aj momentálne nespustená fontána pred kinom Fontána.


-th- Foto: th a mp

Populárne články