Connect with us

Aktuality

Fontána pred kinom pôjde toto leto do „skúšobnej“ prevádzky

Published

on

Reklama
Reklama

Fontánu pred Kultúrno-spoločenským centrom Fontána plánujú toto leto Služby mesta spustiť do skúšobnej prevádzky. Doteraz zrealizovali kompletnú elektroinštaláciu, odvetrali šachtu, vybudovali osvetlenie a zabezpečili prívod vody. Podľa manažéra správy a údržby majetku SMP Romana  Skaličana by Fontána mohla osviežovať okolie začiatkom augusta.

„Zdôrazňujem, že ide o skúšobnú prevádzku,“ zopakoval R. Skaličan. Pred jej spustením SMP najskôr vypracovali projekt elektrických zariadení a zrealizovali kompletnú elektroinštaláciu. „Taktiež sme nainštalovali odvetranie šachty , ktoré znížilo vlhkosť prostredia a vybudovali osvetlenie a po peripetiách s TAVOS-om sme zabezpečili a už aj máme nové odberné miesto s platným vodomerom, registrovaným na SMP,“ uviedol.

 

Počas júl zabezpečia dodávateľsky montáž technológie a jej odskúšanie a očistenie fontány vo vlastnej réžii. „Následne vykonáme revízne skúšky a v priebehu mesiaca august skúšobne spustíme prevádzku fontány,“ doplnil manažér SMP. Predpokladaná skúšobná prevádzka by mala trvať do konca leta, podľa počasia môže slúžiť svojmu účelu aj do októbra. Celkové náklady na spustenie vody vo fontáne sa odhadujú na približne tri tisícky.

Reklama

Za jej sfunkčnenie sa dlhodobo zasadzoval člen Seniorského parlamentu Petr Veverka a jeho vytrvalé úsilie bolo nakoniec korunované, zatiaľ čiastočným úspechom. Umelecké dielo by totiž potrebovalo kompletne zreštaurovať. Podľa P. Veverku, ktorý hovoril aj s dedičmi autora, predpokladaná suma za obnovu sochy by sa pohybovala okolo 10-tisíc eur.

MP 04-30-14 108770Fontána „Chlapci s rybami“ (pred Kultúrno – spoločenským centrom Fontána, Beethovenova 1), patrí k vrcholom tvorby plodného, až do smrti (2002) v Piešťanoch tvoriaceho umelca akademického sochára Ladislava Ľ. Polláka. Tradicionalisticky poňaté dielo z roku 1956 je sčasti vytesané z jemného pieskovca a sčasti vyformované z umelého kameňa. Po jej uzatvorení pred rokmi z dôvodu potreby rekonštrukcie, zostala fontána bez vody a slúžila len ako umelecké dielo.

-ad-, Zdroj: www.pic-piestany.sk, foto: archív PNky

Populárne články