Connect with us

Aktuality

Fontána „Chlapec s rybkami“ znovu ožila po viac ako 30 rokoch

Published

on

Reklama

Fontána „Chlapec s rybkami“, ktorá je dielom Ladislava Ľudovíta Polláka, znovu ožila dnes 30. augusta po viac ako 30 rokoch. Za jej obnovu sa dlhodobo zasadzoval člen iniciatívy Spoločne pre Piešťany, Seniorského parlamentu a nový poslanec Mestského zastupiteľstva Petr Veverka. Venoval množstvo času aktivizáciou kompetentných, vyhľadaniu firmy, ktorá by pomohla s opravami. Pracovníci Služieb mesta Piešťany pod vedením Romana Skaličana vyriešili technické problémy týkajúce sa elektroinštalácie, odvetrania šachty, vybudovali nové osvetlenie a zabezpečili prívod vody i nízkonákladovú prevádzku, ale aj rôzne administratívne prekážky.

Fontána u Fontány 001

Fontána bude v budúcnosti potrebovať reštaurovanie vrchnej časti, v ktorej sa nachádzajú sochy, pričom z mestského rozpočtu by na zachovanie tohto umeleckého diela malo ísť 10 000 eur. Obnovu fontány „Chlapec s rybkami“ podľa vyjadrenia Petra Veverku podporili Martin Baran zo spoločnosti Mineral Aquaservis, konateľka spoločnosti RESPECT Eva Juristová, ale veľkú zásluhu nesú aj Služby mesta Piešťany, prednosta Mestského úradu Eduard Strapatý a v neposlednom rade syn tvorcu fontány Matej Pollák, ktorý umožnil sfunkčniť dielo a potešiť tým občanov i návštevníkov mesta Piešťany.

Reklama
Fontána u Fontány 009

Fontána “Chlapci s rybkami” patrí k vrcholom tvorby Ladislava Ľudovíta Polláka, v Piešťanoch tvoriaceho umelca a akademického sochára. Tradicionalisticky poňaté dielo z roku 1956 je sčasti vytesané z jemného pieskovca a sčasti vyformované z umelého kameňa. Po jej uzatvorení pred rokmi z dôvodu potreby rekonštrukcie, zostala fontána bez vody a slúžila len ako socha, v budúcnosti by mala byť zapísaná do zoznamu Pamätihodností mesta Piešťany.
Fontána u Fontány 006Fontána u Fontány 004

-lt/Foto: Jiří Rais-

Reklama

Populárne články