Connect with us

Aktuality

Farebnosť fasád má regulovať zákon

Published

on

Reklama

Obyvatelia bytoviek pravdepodobne prídu o právo rozhodovať, akými farbami bude hýriť ich dom. Iniciatíva vyzývajúca k legislatívnej regulácii farebnosti fasád vznikla v Bratislave. Ministerstvo dopravy potvrdilo, že novela príslušného zákona dáva samosprávam väčšie právomoci.

[singlepic id=38946 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

O výzve, ktorú inicioval zástupca starostu mestskej časti Ružinov Igor Buocik píše portál sme.sk. Mestá a obce musia podľa neho dostať právo posudzovať farebné stvárnenie stavieb s ohľadom na okolité prostredie.

Reklama

„V novom stavebnom zákone by mala mať samospráva, prostredníctvom územného plánu, kompetenciu regulovať farebnosť fasád,“ citoval portál sme.sk hovorcu Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Martina Kóňu. Novela však musí prejsť vládou a parlamentom.

Vlastníci bytov najčastejšie argumentujú tým, že za svoje peniaze môžu použiť farby podľa vlastného výberu. Rôznorodé názory na vzhľad paneláku vznikajú aj medzi susedmi. V uplynulých rokoch bolo aj v Piešťanoch zateplených niekoľko panelákov, ktoré zmenili svoj vzhľad bez rešpektu k okoliu. Stavebný úrad má v tejto veci len obmedzené kompetencie a radnica reguláciu nechystá.

Portál sme.sk zároveň upozornil, že v susednom Rakúsku upravujú farebnosť bytoviek vytváraním chránených zón. „Pri sídliskách zo 70. a 80. rokov, keďže v nich prevládajú nájomné mestské byty, platí, že pri revitalizácii alebo pri zatepľovaní sa farebnosť nemení alebo pri zmene sa sídliská riešia ako jedna celistvá farebná kompozícia,“ povedala pre sme.sk hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad.

(mp)

 

Populárne články