Connect with us

Aktuality

Elektrárňa Piešťany začína ožívať

Published

on

Reklama

Hospodársky vývoj počas uplynulých rokov pribrzdil plány Západoslovenskej energetiky, vlastníka kultúrnej pamiatky na Staničnej ulici. Teraz sa však projekt premeny elektrárne na vzdelávacie centrum hýbe ďalej. Už 26. apríla sa uskutoční podujatie na jeho podporu.

[singlepic id=22014 w=320 h=240 float=right]„Podujatie nie je v tejto fáze určené pre širokú verejnosť, ale pre zástupcov médií, obcí, škôl, samosprávy, kultúrnych inštitúcií  a potencionálnych dodávateľov a spolupracovníkov na rozhýbaní a podpore tohto projektu,“ vysvetlil hovorca ZSE Ján Orlovský. Pozvánku dostal každý, kto by mohol nejakým spôsobom elektrárni pomôcť, aby sa našli zdroje potrebné na jej prerod. Už o pár rokov by z nej malo byť múzeum energetiky a vzdelávacie „hands-on-science“ centrum.

Reklama

[singlepic id=22031 w=320 h=240 float=right]Študentskú súťaž na architektonické riešenie tohto projektu vypísala spoločnosť ZSE pred štyrmi rokmi. Zvíťazili v nej Michal Ganobjak a Vladimír Hain z Fakulty architektúry STU. Vlani návrh rekonštrukcie odobril Krajský pamiatkový úrad Trnava, ktorý ho označil za unikátny. Taktiež prišlo k oprave strechy a inventarizácii pamiatkovo významných prístrojov, plagátov a iného vybavenia.

Dieslovú elektráreň odovzdali do užívania v roku 1906. Vďaka tomu sa v Piešťanoch rozsvietili prvé žiarovky. Slúžila až do roku 1945, potom tam bola transformačná stanica. Dodnes sa zachovali originálne architektonické prvky – ružové tehlové murivo a z tehiel vytvorená plastická výzdoba fasády. Pozoruhodný je aj vnútorný priestor, najmä veľkorysá galéria, ktorá bola kedysi plná strojov.

Reklama

[nggallery id=1221]

(mp)

REKLAMA

Populárne články