Connect with us

Aktuality

Elektrárňa Piešťany prinesie komplexný pohľad na energiu

Published

on

Reklama
Reklama

Prvé podujatia by sa v multifunkčnom centre mali uskutočniť na jar budúceho roka. Autori rekonštrukcie starej elektrárne na Staničnej ulici predstavili svoj projekt na Voices live.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zUh8PoOoauk[/youtube]

Architekti Michal Ganobjak a Vladimír Hain okrem iného povedali, že Elektrárňa Piešťany postupne dostáva svoju finálnu podobu. Prostredníctvom krátkeho projektu ukázali nový grafický vizuál tohto na Slovensku ojedinelého projektu, ktorého hlavným poslaním bude vzdelávať deti interaktívnym spôsobom.

Autormi expozície budú odborníci z centra etickej a environmentálnej výchovy Živica. „Interaktívne zážitkové výstavy sú oveľa efektívnejšie ako memorovanie. Čo si deti prežijú, to si lepšie zapamätajú,“ povedala na Voices Live Zuzana Dovalová.

Reklama

REKLAMA

Dodala, že cieľom je priniesť komplexný pohľad na energiu. Tvorbu jednotlivých exponátov zabezpečujú odborníci z rôznych vedeckých odborov. Živica má okrem iného skúsenosti s interaktívnou putovnou výstavou Energia 3. tisícročia, ktorú navštívili aj žiaci piešťanských základných škôl.

Investorom celého projektu je Západoslovenská energetika, ktorej budova starej elektrárne patrí. Od leta sa dostal objekt novú podobu, keď bol z fasády odstránený náter a stavba dostala svoju pôvodnú podobu.

Elektrárňu Piešťany postavili ako jednu z prvých v Rakúsko-Uhorsku v roku 1906 na základe iniciatívy Ľudovíta Wintera. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

(mp)

Populárne články