Connect with us

Aktuality

Elektrárňa oživuje ducha Nikolu Teslu

Published

on

Reklama

Budova, ktorá kedysi poskytovala Piešťanom energiu, ju v uplynulých rokoch dostala späť a posúva ju ďalej k žiakom aj širokej verejnosti. Zrekonštruovanú technickú pamiatku slávnostne otvorili v utorok 9. septembra. Onedlho bude plná detí, ktoré môžu navštíviť interaktívnu výstavu. Piešťany zároveň získali ďalší priestor na kultúrne podujatia.

[singlepic id=58147 w= h= float=center]

Reklama

V dobe, keď súkromní investori na Slovensku technické pamiatky búrajú, dokončila Západoslovenská energetika (ZSE) projekt, ktorý je príkladom zodpovedného podnikania. Jej akcionári pravdepodobne nebudú mať nikdy z Elektrárne Piešťany zisk, stane sa však prínosom pre celú spoločnosť.

Práve tu sa totiž deti stretnú s energiou z blízka. Dotknú sa jej, pozrú sa ako sa vlní, vypočujú si jej zvuk. Odhalia jej význam a presvedčia sa, že je ľahšie spotrebovať ju ako vyrobiť.

Reklama

„Chceme, aby bola táto budova zdrojom nápadov a inovácií, aby rozvíjala kreativitu návštevníkov,“ povedal na otvorení generálny riaditeľ ZSE Jochen Kley. Elektrárňa podľa jeho slov v našom meste oživí ducha Nikola Teslu. Práve po tomto geniálnom fyzikovi bol pomenovaný podnik, ktorý Piešťany preslávil v oblasti elektrotechniky.

Duch vynálezcu pozýva na výstavu Energia zblízka

O interaktívnu výstavu sa postarali odborníci z neziskovej organizácie Živica, ktorí budú viesť workshopy, predvedú návštevníkom fyzikálne experimenty aj možnosti využitia prírodných živlov. Niektoré z interaktívnych exponátov si vyskúšali aj hostia slávnostného otvorenia.

„Je to najväčší deň v mojom živote hneď po narodení mojich detí,“ povedal Piešťanec Ján Orlovský, otec myšlienky opraviť chátrajúcu elektráreň a poďakoval vedeniu firmy ZSE, že tomuto projektu verilo rovnako ako on.

Dôkazom, že ide o príklad jedinečnej opravy technickej pamiatky sú nominácie na architektonické ocenenia CE.ZA.AR, Stavba roka a Cena Dušana Jurkoviča.

Pozrite sa ako to v Elektrárni Piešťany počas jej otvorenia vyzeralo: 

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

DSC_0430 DSC_0436 DSC_0446 DSC_0451 DSC_0460 DSC_0465 DSC_0469 DSC_0476 DSC_0585 DSC_0590 DSC_0599 DSC_0607 DSC_0612 DSC_0617 DSC_0635 DSC_0643

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články