Connect with us

Aktuality

Elektrárňa môže byť Stavbou roka

Published

on

Reklama

Nedávno dokončená rekonštrukcia piešťanskej architektonickej pamiatky sa uchádza o ďalšie významné ocenenie. Napriek tomu, že cenu CE.ZA.AR sa jej nepodarilo získať, môže sa stať Stavbou roka 2014. Cenu verejnosti udeľujú ľudia prostredníctvom internetového hlasovania.

elektrarna1

Reklama

REKLAMA

kia akcia

Reklama

Stačí do 28. októbra kliknúť na stavbaroka.zoznam.sk a prideliť Elektrárni najvyšší počet bodov. Pamiatka je už teraz v top desiatke stavieb, takže jej šance na zisk ocenenia sú vysoké.

Už 20. ročník celoštátnej súťaže Stavba roka 2014 sa koná pod záštitou prezidenta Andreja Kisku. Jej poslaním je podpora kvality komplexnej realizácie stavebného diela. Výsledky sútaže zverejnia 20. novembra.

Rekonštrukciu a premenu zanedbaného skladiska na vzdelávaciu inštitúciu a stánok kultúry a spoločenských stretnutí s názvom Elektrárňa Piešťany odsúhlasilo predstavenstvo ZSE v roku 2008. Príležitosť dostali  študenti architektúry, ktorí sa prihlásili do študentskej súťaže na predloženie návrhov na rekonštrukciu. Víťazmi sa stali  Michal Ganobjak a  Vladimír Hain. Pod vedením poprednej odborníčky na históriu industriálnej architektúry Evy Kráľovej dosiahli mladí nadšenci výsledok, ktorí zaujal nielen doma, ale i v zahraničí.

Na medzinárodnom bienále architektúry v Bologni v roku 2012 získal návrh 2. miesto spomedzi viac ako 120 projektov z 20 krajín. V tomto roku je realizácia návrhu v prevedení  architektov Martina Paška a  Zuzany Zacharovej navrhnutá aj na cenu Stavba roka. Investícia do rekonštrukcie Elektrárne stále majiteľa budovy (ZSE) celkovo viac ako 2,5 milióna eur.

Text: mp/ts

Populárne články