Connect with us

Aktuality

Dnes slávime štvrťstoročie novej demokracie

Published

on

Reklama

Bol to najskôr deň, ako každý iný – pondelok  17. november, Medzinárodný deň študentstva. Vlastne, podľa Ústavu pamäti národa, začali demonštrácie za slobodu už 16. novembra v Bratislave, a to protestom študentov proti komunizmu. Oveľa väčšiu demonštráciu na druhý deň v Prahe, ale násilne rozohnala polícia a tým sa zapísal do dejín tento deň ako začiatok nežnej revolúcie v bývalom Československu.

17.november

Reklama

 

Ako sme na tom dnes?

Reklama

Bezprostredne po 17. novembri vznikli hnutia Verejnosť proti násiliu a Občianske fórum, ktoré položili základ politického pluralizmu. Počas novembra sa konali mítingy so státisícovou účasťou. Boli vymenené vedenia KSČ aj KSS, zrušené bolo ústavou garantované vedúce postavenie komunistickej strany. V decembri bola vymenovaná prvá federálna i slovenská vláda s prevahou nekomunistov. Rezignoval komunistický prezident Gustáv Husák, za prezidenta bol zvolený Václav Havel.

Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy dostala pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová revolúcia“. Od roku 2001 je 17. november štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu.

nezna-foto-eva-drobna-prerobene-o-100-percent

 

Piešťanci takto vyšli na námestie.

Dnes si pripomenieme tento deň programom na Námestí Slobody.

(Zdroj: www.www.17november1989.sk, foto: Piešťany – History, Eva Drobná)

Populárne články