Connect with us

Aktuality

Diváci zažili na Dine veľkonočné tradície v podaní Žita

Published

on

Reklama
Reklama

Bufet Dino na Sĺňave zažil dnes, 28. marca popoludní, folklórne predstavenie, ktoré vyobrazovalo veľkonočné zvyky a obyčaje v piešťanskej rodine Palcútovcov. Mohlo by sa zdať, že Veľká noc je len o šibaní a oblievaní, ale členovia folklórneho súboru Žito predviedli v takmer deväťdesiat minútovom pásme omnoho viac. Množstvo divákov videlo napríklad predveľkonočné prípravy, strašenie, stavanie hrádze a mnoho ďalšieho. Novinkou boli tento rok živé zvieratá ovečka a kozička, ktoré zapožičal výrobca syrových výrobkov Miroslav Čierny, sliepky zase poskytla babička člena súboru Dávida Marienčíka, čím potešili najmä najmenších divákov.

IMG_3662_resize

„Uvoľnite sa, usmejte sa a pripravte sa na to, že vám ukážeme väčšinu veľkonočných zvykov, ktoré sme zozbierali z rôznych kútov Slovenska, z rôznych materiálov a prameňov. Tešíme sa, že vám ich v našom programe a vďaka tanečníkom a hudobníkom, ale hlavne nehercov môžeme predstaviť v hranom pásme. Tento rok sme si prizvali do scénky aj živé zvieratá, takže verím, že budú spolupracovať,“ uviedla predstavenie Katarína Agnetová z Folklórneho súboru Žito.

IMG_3936_resize

Reklama

„Veľkonočné sviatky v slovenskej rodine sme po prvý krát pripravili pred tromi rokmi. Tentokrát sme situovali scénku do piešťanskej chalúpky, ktorej spolutvorcom je Michal Fiala. Spoločne s kolegyňou Evou Ryšavou sme sa rozhodli, že budeme postupne spracovávať zvykoslovné, obradové a kalendárne obyčaje. Medzi nimi sme spracovali samozrejme aj Veľkú noc a rozhodli sme sa, že ju divákom predstavíme takouto divadelnou formou. Scenár a väčšina scénok vychádza z môjho detstva, spomienok na starých rodičov i zážitkov z festivalov. Scénku každý rok obohacujeme, tento rok sme pridali tetu z Francie,“ povedala o vzniku folklórneho pásma Katarína Agnetová.

IMG_3680_resize

-lt-

Populárne články