Connect with us

Aktuality

Deň bicyklov pripomenul bezpečnosť

Published

on

Reklama

Piešťanci sú známi svojim kladným vzťahom k bicyklom a bicyklovaniu. Vďaka rovine, na ktorej mesto leží je bicykel pre mnohých pravidelným dopravným prostriedkom a rovnako často slúži aj na aktívny oddych.

Od roku 1998 je 3. jún Európskym dňom bicyklov. Okrem pozitívnych vlastností tohto druhu dopravy by sme pri tejto príležitosti mali myslieť aj na bezpečnosť. Podľa policajných štatistík zavinili cyklisti v minulom roku 404 dopravných nehôd, pod vplyvom alkoholu bolo 92 osôb a desiati cyklisti prišli o život.

Reklama

Ako jazdiť bezpečne

[singlepic id=14535 w=320 h=240 float=left]Každý bicykel by mal spĺňať požiadavky povinnej výbavy. V nej sú zahrnuté dve na sebe nezávislé a hlavne funkčné brzdy, zadné a predné odrazové sklo, pri zníženej viditeľnosti svetlá, vpredu bielej a vzadu červenej farby. Navyše môže cyklista použiť reflexnú vestu. Prilbu musí mať dospelí ak ide mimo obce, dieťa do 15 rokov ju musí používať aj v obci.

Reklama

Sedadlo na prepravu detí musí mať pevné podpery. Ak bicykluje aj dieťa, treba ho mať vždy na očiach, aby ho rodič mohol upozorniť na možné nebezpečie. Dieťa by malo byť navyše chránené reflexnými prvkami a chráničmi.

Pokuty pre cyklistov sú dosť vysoké

Cyklisti sú účastníkmi cestnej premávky podobne ako vozidlá. Iba na prechodoch sa stávajú chodcami, ale musia viesť bicykel vedľa seba. Za jazdu mimo obce bez ochrannej prilby hrozí pokuta 10 eur. Ak nie sú v noci osvetlení a chýbajú im aj reflexné prvky môžu dostať pokutu vo výške 30 eur. Až dvojnásobok môžu dostať tí, ktorí porušujú pravidlá vedením ďalšieho bicykla, ručného vozíka alebo psa. Oveľa vyššie sankcie hrozia cyklistom jazdiacim pod vplyvom alkoholu. Ak má cyklista aj vodičský preukaz a nafúka, policajti mu ho nemôžu zadržať. V extrémnych prípadoch mu však hrozí, že celú vec bude prešetrovať dopravný inšpektorát a ten mu zakáže jazdiť na bicykli aj na niekoľko rokov.

Zdroj: www.minv.sk

 

Populárne články