Connect with us

Aktuality

Ďalší dôkaz pohybu medveďa v lesoch okolo Piešťan

Published

on

Reklama
Reklama

V Hrádockej doline nedávno našli stopy medveďa v snehu a jeho prítomnosť potvrdila aj fotopasca umiestnená v lesoch nad Hornými Otrokovcami. Odborníci upozorňujú, že to neznamená, že sa medveď v našom regióne usadil, ľudia by však mali zvýšiť opatrnosť.
Medveď hnedý je najväčšou európskou šelmou. Na prvý pohľad pôsobí ťarbavo a ťažkopádne, ale v skutočnosti je veľmi rýchly. Pri krátkom behu môže vyvinúť rýchlosť až 50 km za hodinu.
V posledných rokoch sú dôkazy o prítomnosti medveďa hlásené z regiónu Malých Karpát i Považského Inovca. K stretu s človekom však doteraz v okolí Piešťan nedošlo.
Stopy tejto šelmy sa pred dvoma týždňami našli v Hrádockej doline a obec Horné Otrokovce v pondelok 26. apríla zverejnila zábery z fotopasce dokazujúce pohyb medveďa nad Červenou hlinou, ktorá je križovatkou obľúbených turistických chodníkov.
„Šírenie zo severného a stredného Slovenska, ktoré predstavuje centrum stredoeurópskej populácie, smerom na juh a západ treba pripísať najmä populačnej dynamike medveďov, pričom do okrajových častí areálu sa dostávajú najmä mladé, od medvedice odstavené jedince (vo veku zhruba 2 až 4 roky). Či nové územia osídlia trvalejšie, alebo sa po určitej dobe presunú inde, závisí od viacerých faktorov, napr. od úživnosti územia, stresových faktorov (miera rušivých vplyvov, a pod.),“ uvádzajú k prítomnosti medveďov ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.
Ľuďom pohybujúcim sa v prírode, kde je možný výskyt medveďa, odborníci odporúčajú, správať sa primerane hlasne, napr. viesť hlasnejší rozhovor alebo si pospevovať. Vďaka tomu medveď už z väčšej vzdialenosti zaregistruje prítomnosť človeka.
Veľmi dôležité je nepribližovať sa k mláďatám, ale čo najrýchlejšie od nich ustúpiť a vzdialiť sa. Ak medvedica usúdi, že jej potomkom hrozí nebezpečenstvo, môže bez varovania zaútočiť.

Pre všetkých neveriacich Tomášov: medveďa zachytila včera večer fotopasca nad Červenou hlinou, stopa je čerstvá… predpokladá sa, že medveď neprechádza, ale sa zabývava :-)
Posted by Horné Otrokovce on Monday, April 26, 2021

 
Text: Martin Palkovič Zdroj: CHKO Malé Karpaty Foto: FB/Horné Otrokovce

Reklama

Populárne články