Connect with us

Aktuality

Čvachtanica namiesto snehu je na západe Slovenska bežná

Published

on

Reklama

Aj počas tejto zimy strieda bielu pokrývku odmäk a s ním súvisiaca čľapkanica, ktorá zvykne ešte aj zamrznúť. Takéto počasie očakávame aj v najbližších dňoch.

[singlepic id=39260 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu 22. januára zamračené, na mnohých miestach sneženie alebo dážď so snehom. Po celý deň platí aj v našom okrese výstraha pred snehovými závejmi. Teplota vzduchu sa bude pohybovať okolo nuly, takže existuje aj možnosť tvorby poľadovice. V ďalších dňoch by mali teploty klesnúť.

Reklama

Chladnejší a teplejší vzduch k nám podľa meraní meteorológov prúdia striedavo počas celej tejto zimy. „Výdatnejšie zrážky v našom regióne prichádzajú s vlhkým vzduchom morského pôvodu, teda najmä od západu, z Atlantického oceánu. Platí to najmä pre zimné obdobie, kedy je oceán teplejší ako kontinent, takže odtiaľ prichádzajúce vzduchové masy majú väčší obsah vlhkosti,“ vysvetľuje na webe SHMÚ Eugen Lexmann.

V zime podľa jeho slov zrážky a trvalejšie sneženie prinášajú teplé fronty. „Sneh z frontálnej oblačnosti padá do studeného vzduchu pred teplým frontom – do spodných vrstiev atmosféry na studený povrch. Ale vzápätí, po prechode frontu, keď teplejší vzduch odsunie predošlý studený, nastáva oteplenie, odmäk, aj topenie snehu a zimná idylka sa často mení na čvachtanicu, či čľapkanicu.“

 

Niekedy sa sneh nestihne roztopiť a už napadne nový, nepríjemná čvachtanica je preto sprievodným javom takmer každej zimy. Vo väčšej miere na západnom ako na východnom Slovensku. „Smerom na východ totiž slabne vplyv oceánu a vzrastá kontinentálny charakter klímy. To v zimnom období pre lokality na východe Slovenska predstavuje v priemere chladnejší charakter počasia než na západe,“ uzatvára Eugen Lexmann.

Text a ilustr. foto: red

 

Populárne články