Connect with us

Aktuality

Cudzincov budú môcť ubytovatelia hlásiť už aj cez internet

Published

on

Reklama
Reklama

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky od začiatku januára sprístupnilo pre podnikateľov, poskytujúcich ubytovanie, možnosť elektronického hlásenia pobytu cudzincov. Rezort  tým pokračuje v napĺňaní  záväzku dostať do roku 2020 väčšinu svojich agend na web.  Ale ako to už v našom štáte býva, nie je všetko až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Ubytovatelia totiž najskôr musia požiadať písomne o registráciu. K nej potrebujú mať všetky kompetnentné osoby občiansky preukaz s čipom a doložiť treba i ďalšie doklady. Okrem toho na hlásenie budú musieť používať čítačku kariet s ovládačom.  

izbaPri ubytovaní cudzincov sú ubytovatelia povinní podľa zákona o pobyte cudzincov okrem iného vyplniť úradné tlačivo o hlásení pobytu cudzinca  a do piatich dní od začiatku ubytovania ho doručiť cudzineckej polícii.  Túto hlásnu povinnosť bude čoskoro možné vykonať  elektronicky.

 

Najskôr sa však musia podnikatelia pre užívanie elektronickej služby písomne zaregistrovať.  „Prvoradou podmienkou pre elektronické hlásenie ubytovaných cudzincov je registrácia ubytovateľa v agende hlásenia pobytu cudzincov,“ uvádza sa v tlačovej správe ministerstva vnútra. Písomné žiadosti o registráciu je potrebné poštou či osobne doručiť na riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície podľa sídla ubytovateľa.

Reklama

Žiadosť musí obsahovať: názov a adresu sídla ubytovateľa, meno, priezvisko a dátum narodenia osoby či osôb, ktoré ubytovateľ splnomocnil na vykonávanie elektronického hlásenia pobytu cudzincov, vrátane súhlasu pre cudzineckú políciu so spracúvaním ich osobných údajov, podpísané poučenie splnomocnených osôb, v ktorom sa pri spracúvaní osobných údajov ubytovaných cudzincov zaväzujú dodržiavať predpisy o ochrane osobných údajov. K žiadosti je potrebné pripojiť aj fotokópiu aktuálneho výpisu z obchodného či živnostenského registra, ktorým ubytovateľ preukáže odbornú spôsobilosť pre ubytovacie služby.

Nevyhnutnou podmienkou pre používanie elektronických služieb je občiansky preukaz s čipom a zaručeným elektronickým podpisom, ktorý musia mať všetky osoby ubytovateľom splnomocnené na elektronické hlásenie pobytu cudzincov. Viac informácií nájdu záujemcovia v užívateľskej príručke E-služby cudzinci na stránke ministerstva vnútra.

Polícia bude každého žiadateľa písomne informovať o vybavení žiadosti. Ministerstvo vnútra od 15. januára 2016  sprístupní dve elektronické služby: elektronický zápis do knihy ubytovaných a elektronický výmaz z knihy ubytovaných.

-red-/Zdroj: minv.sk, ilustr. foto: archív PNky

 

Populárne články