Úvod Aktuality CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 600-tisíc drahšie

CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 600-tisíc drahšie

25
ZDIELAŤ
REKLAMA
Mestska zahrada

Opis predmetu zákazky sa od toho z pred dvoch rokov nelíši. Nemocnica Alexandra Wintera už dlho potrebuje nový tomograf. Pre poruchovosť toho starého musia pacienti z Piešťan cestovať do iných miest.

REKLAMA

REKLAMA
ON Semi3
ON Semi 1
ON Semi 2

kia akcia

Na obrovský rozdiel v cene nového CT upozornila včera TV Markíza. Keď v roku 2012 obstarával toto zariadenie bývalý riaditeľ Robert Mamrilla, tender mala vyhrať firma Siemens, ktorá ponúkala prístroj za 846-tisíc eur bez DPH. Teraz ho chce nemocnica kúpiť za takmer 1,6 mil. eur.

Základné požiadavky na predmet zákazky boli pritom veľmi podobné. V oboch prípadoch išlo o dodávku multidetektorového počítačového tomografu s akvizíciou minimálne 128 vrstiev. Víťazná firma mala zabezpečiť aj demontáž a likvidáciu starého CT, vypracovanie technologického projektu, inštaláciu, zaškolenie personálu a servis.

Podľa vyjadrenia bývalého riaditeľa nemocnice zrušila Správna rada NAW prvé verejné obstarávanie s odôvodnením, že „parametre CT sú príliš silné na piešťanskú nemocnicu.“ Robert Mamrilla to uviedol v novembri 2012. Krátko predtým menovalo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zuzany Zvolenskej (Smer-SD) nových členov správnej rady. Riaditeľkou NAW sa onedlho stala Mária Domčeková.

V súvislosti s obstarávaním nového CT aj inými problémami v nemocnici sme ju opakovane žiadali o rozhovor už v polovici septembra. Na odpovede si zatiaľ nenašla čas. Priestor na reakciu k včerajšej reportáži TV Markíza sme jej chceli dať aj dnes, na jej sekretariáte nám však povedali, že čerpá dovolenku. Stanovisko Márie Domčekovej uverejníme ihneď po jeho obdržaní.

Do aktuálneho verejného obstarávania sa prihlásili dve firmy. Meditecon a Medical Goup SK. Obe najprv ponúkli rovnakú cenu 1 599 990 eur. V elektronickej aukcii potom druhá menovaná znížila svoju ponuku na 1 595 890 eur s DPH a súťaž vyhrala.

Problémy s obstarávaním nového CT pre piešťanskú nemocnicu boli aj v roku 2012. Súťaž vtedy vyhral Siemens s najvyššou ponukou. Pri vyhodnocovaní mal zavážiť fakt, že jeho CT dokáže urobiť 384 obrázkov, zatiaľčo konkurencia uvádzala iba 128.  Taký veľký počet obrázkov je však možné získať iba dodatočným spracovaním. Ostatní účastníci súťaže preto považovali postup víťaza za nečestný.

Pacienti čakajú na nový tomograf už celé roky. Ten súčasný sa často kazí, preto ich lekári posielajú do Trnavy. Niekedy aj opakovane.

Článok bol 31. októbra o 17.20 h doplnený o stanovisko riaditeľky NAW Márie Domčekovej. Stanovisko prinášame v plnom znení, bez úprav zo strany redakcie:

„S účinnosťou od 24. 10.2014  je  CT pracovisko NAW n. o. mimo  prevádzky z dôvodu prebiehajúcich demontážnych prác a stavebných úprav a následnej inštalácie nového CT zariadenia. CT vyšetrenia akútne pre pacientov piešťanského regiónu zabezpečuje CT pracovisko FN Trnava. Predpokladaný termín začatia prevádzky nového CT zariadenia je plánovaný na 28.11.2014.

CT prístroj vysúťažený vo verejnom obstarávaní  prebiehajúcom v tomto roku je vyššej triedy s tomu zodpovedajúcimi technickými a funkčnými parametrami v porovnaní s predchádzajúcim  CT zariadením vysúťaženým v roku 2012. Typové označenie zariadenia vysúťaženého v roku 2014 : PHILIPS INGENUITY CORE 128. Nové CT zariadenie umožní rozšíriť škálu vyšetrení , kvalitnejšiu diagnostiku pacientov a je šetrnejšie k zdraviu pacienta.

Cena CT zariadenia  víťaza súčasného verejného obstarávania zahŕňa už aj financovanie kúpnej ceny po dobu 48 mesiacov  . V predchádzajúcom verejnom obstarávaní v roku 2012  táto dôležitá otázka nebola nijako riešená a musím upozorniť, že doriešenie  spôsobu financovania bolo pre celý proces obstarania nového CT zariadenia  kľúčové. Táto skutočnosť bola jedným z dôvodov zrušenia predchádzajúcej súťaže.“

Pozn. redakcie: Pôvodný titulok článku CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 750-tisíc drahšie bol dodatočne zmenený na CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 600-tisíc drahšie. Rozdiel v uvádzanej sume vznikol nezapočítaním DPH do ceny tomografu obstaraného v roku 2012. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: TV Karpaty

REKLAMA

25 KOMENTÁRE/OV

 1. Bahno zumpa toto mesto, urob Ego pekne gesto, vrat nam prachy za CeT-ečko, kupim si tvoje Cedečko…yo yo.

 2. co cakate od nemocnice ked si do do spravnej rady Ega? uz sme len cakali ktorym kseftom sa nabali….jasne ze do Vianoc to musel stihnut, lebo rad dovolenkuje v karibiku cez zimu. A „Zijeme len raz prave tu a prave teraz, slnko svieti rovnako na vsetkych“, no a najma „nerobme to pre lóve“… ale važne. trnavski smeraci odstavili vsetkych co branili v kradnuti, a uz to jede. JBMNT. najsmutnejsie je ze na to cele poukazuje ottinger nie pre to, aby zabranil kradnutiu ale preto ze jemu sa neuslo tak ako pri predchadzajucich tendroch za pani Cibulkovej. takze nalejme si cisteho vina, kradnut sa tam bude tak ci tak…v tom su piestanski dochtori majstri.

 3. No presne, teraz to všetko bude na Ega, ale ja si myslím že je to len jeho zaneprázdnenosť že sa nevenoval tejto de facto krádeži a nezabránil jej.To by mu odpovedalo.
  Myslím si že tam by sa bolo treba pýtať pani Zmajkovičovej. To je tá pravá osoba ktorá to má takrečeno pod palcom. A potom už len treba uvažovať, či za touto paňou nestojí jeden pán , pán Smeru a sluha finančníkov. Ten pán ktorý potrebuje financovať svojich pochlebovačov. Pán Ficko

 4. Presne. Je to hnusné smerácke zbojstvo . A Ego im slúži aby ľudí zaviedli tak ako majú vo zvyku iným „smerom“. Dúfam že za toto si pani Zmajkovičová konečne zaslúži basu!!!!!!!!

 5. ZDER opäť ukázal ako sa robia istoty pre ich ľudí. Tender vyhrala firma ktorej majiteľ bol predseda parlamentu, riaditeľku menovala pani Zvolenská a predseda predstavenstva je p. Zmajkovičová. Takže ZDER si to pekne tu a teraz rozdelil.
  A ozaj, ovčania, nezabudnite si ich všetkých, pekne zaradom, bývalých aj súčasných ZDERákov, opäť v novembri zvoliť, možno na plagátoch budú aj s Róbertom..:)

 6. karla: nebud naivna. presne NA tent ucel tam Ego sedi. aj vsetci ostatni. CTčko sa kupuje raz za 10 rokov, takze ak je taky zaneprazdeny, nemal tu funckiu prijat. ****i, a urcite si nadelia odmeny jak hovado.
  provokater: mas to jedno. Paska sa bije s pentou, ods*rie si to obcan. za cibulovej sa tam diali presne take iste svinstva, len o tom akosi mienkotvorna tlac nepise.
  airman: co presetrit? vsetko bolo legalne, toto je len hra od ottingera ze neskasiroval proviziu on. cize potrestas jednych, a tym umoznis kradnut druhym. nepomoze nic, nic co sem mozem napisat. kradnut sa tam bude stale. jedine ak na to mali nejake eurofondy tak mozno tych z EU by to zaujimalo… chyba je v nas..voličoch. volime samych zlodejov (asi preto ze cely narod sme viac-menej zlodeji ked je prilezitost kradnut bez potrestania). ludi ktori chcu nastavit prisnejsie pravidla, tych odvolame, vyhodime…tak co chces? cele je to len o tom, kto bude kradnut, nie o tom ci sa bude kradnut alebo nebude.

 7. Práve preto treba takéto činy potrestať a presne, kašlať na smer. Nevoliť nikoho z tejto bandy. Je ich priveľa a preto si takto trúfajú. Robiť z nás nie ovce- ale totálnych kreténov.

 8. ciko, ty si dnes vtipnú kašu pojedol asi… Že „Paska sa bije s pentou…“, si zabil fakt. Asi preto Zvolenskú, ako bývalú zamestnankyňu Penty zobrali za ministerku zdravotníctva a asi preto má Penta poisťovňu a nemocnice… Takéto bludy môžeš písať akurát ZDERáckym ovečkám…
  A čo keď sa dialo niečo kedysi? To ako ich treba nechať tak?
  To bol citát ako z Roháča, fakt som sa pobavil…:)

 9. robia z náš všetkých volov. Neskutočné. Bežnému človeku sa o sume 600 tisíc ani len nesníva a oni si to tu pekne rozdeľujú. Je to hamba a ešte väčšia, že my takýchto ľudí volíme do dôležitých funkcií.

 10. provokater: ja viem svoje, ty vies svoje..vysledok pre obcana je rovnaky…600000 eur na niekoho uctoch. na mojom bude zas menej lebo nam vladnuca chamrad zas zdvihne dane, poplatky za odpad, vodne , stočne a podobne. a je uplne jedno ci je to smer, sdku, pentasiet, kdh, most, ci ini zlodeji…
  a nie, netreba ich nechat tak. len napis prosim co s tym urobis? pojdes riskovat svoju existenciu v boji proti pentamafii? lebo tu na webe sa vsetci spravodlivo rozculujeme, ale co dalej? nic. a oni to vedia a kradnu veselo dalej. napis co mienis v tej veci urobit, ak to bude rozumny napad, rad sa pridam. mne rozumne napady akosi dosli.
  karla: a kto to potresta? zostupi z neba archanjel gabriel a ohnivym mecom ich vyzenie? vsetych smrtelnikov maju kupenych alebo zastrasenych. obcania sa na revoluciu nezmozu, ved aj tu slavnu novembrovu 1989 im museli estebaci zorganizovat. tak pekne drzat, hubu, krok, a nevycnievat. 25 rokov v zadnici.

 11. ciko – jediné riešenie je nevoliť ich. Ale aké riešenie chceš, keď takmer 50% voličov si stále volí stranu, ktorej ako jediný predseda chodil do konšpiračného bytu na kolu, kde sa dohadovali najväčšie zlodejstvá. A tak to dopadne aj v novembri v PN, mnohým stačí, keď na volebnom lístku zbadajú ZDER a budú ich opäť voliť, pretože vlaky zadarmo a vianočné dôchodky, pritom chudobe podhodia ohlodanú kosť a oni si v kľude rozdeľujú milióny.
  Mimochodom, aj ty si tu nabádal na voľbu človeka, ktorý si dlhé roky užíva funkcie v tejto strane a teraz sa hrá že je akože od nich odídený.

 12. provokater: nevolit je len polovica veci. druha je..koho volit. rovnake svinstva pachaju modri aj cerveni. tym ze neda niekto hlas cervenym, len umozni dostat sa k moci modrym zlodejom. alebo „nezavislym“ zlodejom. to si pomozeme? nie. a na tamajku som urcite nenabadal, nemam ho uz ani v prvej trojici favoritov…ale to je jedno, aj tak vyhra remo a jeho korupcne prepracovana lobby. chyba je v podstate systemu a sice ze za zlodejstvo nenasleduje prisny trest. osoby a obsadenie su potom uplne nepodstatne.
  neviete niekto ci teda ten CT-tender plati unia alebo len my ovčania?

 13. ciko – CT tender platia ovčania cez zdravotné odvody, mimochodom, už sa nemusí nosiť toaletný papier do nemocnice? :)
  A to, že nebudeš voliť nikoho, lebo akože kradnú všetci, to im vyhovuje úplne najviac, lebo „rodina“ si ich potom zvolí ďaleko ľahšie…:)

 14. 6tis pre Philips za vývoj a výrobu zložitého medicínskeho prístroja a 1M € pre nejakú MedicalGroup za presúvanie obálok. To je dnešný svet.

 15. provokater: nenapisal som ze nevolit nikoho….nastastie v tychto volbach je par slusnych ludi ktorych si viem vo funkcii predstavit. uz len ako sa postavia k mne dolezitym otazkam…podla toho sa rozhodnem.

 16. Veľmi by som ocenila, ak by mi niekto stručne vysvetlil, prečo nemocnica za takéto peniaze kupovala radšej podľa všetkého už nie práve najmodernejšie CT, a nie z hľadiska lepších diagnostických možností a menších negatív pre pacienta prijateľnejšiu MR?

 17. Karla, kde žiješ? Tých smeráckych zbojníkov ideš obhajovať, ako sú zaneprázdnení? A to zistili až teraz? Sedieť v dvadsiatich dozorných radách, tváriť sa akoby zjedli múdrosť sveta ale zodpovednosť nikde. Pán Ego je len chudáčik obeť matkiných ambícii? Smiešne. Zmajkovičová nemá čas vysvetliť školské bufety, nemá čas vysvetliť zlodejinu na CT-čku. Zakaždým len uteká. A pred voľbami bude zas trieskať jednu zásluhu za druhou.

  Už prichádza čas, keď bude treba zvrhnúť takýchto „zástupcov“, posadiť do basy a prepadnúť majetok. Ale bez terajších politikov, lebo tí su všetci rovnakí, je jedno či červení, modrí, dúhový, proste všetci.Treba nových nezkompromitovaných a so zodpovednosťou.

 18. pato: a kde takych zoberies? kym za zlodejiny (aj taketo legalne ako to CTčko, v zmysle zakona) nebudu tvrde tresty, tak kazdy kto dostane prilezitost si aj ukradne. to je ludska povaha…v takom nemecku sa kradne menej len preto, ze tam policia i sudy jednaju rychlo. (aj ked po pripade berlinskeho letiska som si uz ani tym nie isty)

 19. A to už sa hovorí o ďaľšom škandále, ktorý vraj prepukne v najbližších dňoch. Vraj v rozpore so zákonom vraj mala byť doplnená správna rada, (5+1), aby mohli odvolať bývalého riaditeľa.
  Na základe vraj ukončeného súdneho konania tento bývalý riaditeľ súd vyhral a mimo iného má nárok na niekoľkomesačné odškodné.
  Kto a za aké peniaze sedí v dozornej rade NAW? Kto ponesie zodpovednosť?
  Aký podiel majú na celom škandále Zmajkovičová, Zvolenská a nepriamo bývalá Paškova firma?

 20. je to svinstvo obrovské. ALE! Myslíte si, že inde sa to robí inak? Chcete nejaký produkt alebo službu, vyberiete si firmu, ktorá vám ako človeku (nie firme!) dá nejakú výhodu, tá firma vám zoženie ešte aspoň jednu ponuku, ak máte ponuku nejakých nezaujímavých firmiem, nájdete dôvod na neprijatie tej ponuky. A je to, vami vopred vybraná firma vyhrala súťaž – verejné obstarávanie – a ide sa na to. Alebo súťaž ani nespravíte. Toto je bežná prax, bez veľmi dôkladnej kontroly a svedectiev v podstate nedokázateľná prax. V zdravotníckych zariadeniach a nielen v nich to takto bežne funguje, nie iba v nemocniciach. Samozrejme, nakúpiť sa tak dá všetko. Stačí na to mať žalúdok a v prípade potreby to šéf hodí na svojich podriadených, ktorým dá podpísať doklady, takže on vlastne nič, žiadne príkazy nedáva zásadne v písomnej podobe, takže kedykoľvek čokoľvek odškriepi. Vitajte na Slovensku…

 21. To že,ako to plus/mínus funguje ľudia,ktorí podnikajú vedia. Pre mňa osobne je najdôležitejšie zistenie to,že o konkrétnych veciach musel vedieť primátor pán Cicutto. Bolo vidieť, že dostával tie isté listy od správnej rady,ako ministerka a určite mal oveľa viacej iných informácií. Prispôsobil sa opísaným praktikám. Nekonal. Týmto spôsobom dal najavo skutočný vzťah k Piešťanom a ľuďom. Za týchto aj iných okolností by som na jeho mieste nemal hrošiu kožu kandidovať na primátora. Pred asi mesiacom a pol som písal,že mal veľmi dobrý čas relatívne slušne ukončiť svoje pôsobenie vo funkcii primátora a teraz nemal kandidovať. Je jedným z najsilnejších ľudí na Úrade pre verejné obstarávanie. Takýchto súťaží bolo za posledné 4 roky v Piešťanoch určite desiatky. Vidím,že v Piešťanoch je dosť inteligentných ľudí. Treba niečo konkrétne vymyslieť lebo keď majú mať Piešťany ďalšie 4 roky mlčiaceho a prizerajúceho primátora,ktorý sa doslovne zrástol s určitými praktikami,tak bude veľmi zle.To je ešte veľmi opatrne povedané. Bol som v tom, že má g.le a v PN nedovolí určité veci a on robil pravdepodobne úplne opačne.

NAPÍSAŤ KOMENTÁR