Connect with us

Aktuality

Cigarety označené písmenom „E“ musia obchodníci nechať zničiť

Published

on

Reklama
Reklama

Colníci zo Senice počas kontroly zameranej na dodržiavanie daňových predpisov zaistili obchodníkovi z obce v piešťanskom okrese cigarety, ktorých dopredaj zákon umožňoval len do 28. februára. Zásah colníkov súvisí s novelizáciou zákona, podľa ktorého sa mení sadzba dane z tabakových výrobkov. Obchodníci sú povinný do 15. marca 2017 oznámiť príslušnému colnému úradu takto označené spotrebiteľské balenia cigariet a zároveň v tejto lehote požiadať colný úrad o ich zničenie.

Kontrolná známka na SBC_resize

S účinnosťou od 1. februára 2017 do 31. januára 2019 sa zvyšuje sadzba spotrebnej dane z tabakových výrobkov, pričom v platnosti je kombinovaná sadzba dane, ktorú tvorí špecifická časť v sume 61,80 eur za 1 000 kusov cigariet a percentuálna časť 23 % z ceny cigariet. Minimálna sadzba dane z cigariet sa stanovuje na výšku 96,50 eura za 1 000 kusov a z tabaku bude tvoriť 73,90 eura za kilogram, ktorá sa rovná dani z tabakovej suroviny.

Senickí colníci počas výkonu daňového dozoru v novinovom stánku v jednej z obcí piešťanského okresu zistili, že jeho majiteľ ponúka na predaj cigarety označené kontrolnou známkou s platnosťou sadzby dane označenou písmenom „E“, ktorých dopredaj bol možný iba do 28. februára. Z dôvodu, že takéto spotrebiteľské balenia cigariet sa považujú za neoznačené v súlade so zákonom č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, colníci majiteľovi tieto cigarety zaistili.

Reklama

Ako informoval hovorca colného úradu Trnava Jozef Belan, finančná správa v tejto súvislosti upozorňuje obchodníkov, že dopredaj spotrebiteľských balení cigariet označených kontrolnou známkou s platnosťou sadzby dane označenou písmenom „E“, bol možný iba do 28.02.2017.

„V prípade, že obchodníci nepredali takto označené cigarety do tohto dátumu (28. februára 2017), majú povinnosť do 15. marca 2017 oznámiť miestnemu príslušnému colnému úradu množstvo takto označených spotrebiteľských balení cigariet a zároveň v tejto lehote požiadať príslušný colný úrad o ich zničenie“, dodal Belan.

-lt/Zdroj a foto: TS Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky-

Populárne články