Connect with us

Aktuality

Chanuka – deväťramenný svietnik sa rozžiari dnes

Published

on

Reklama
Reklama

Na Kúpeľnom ostrove v pondelok 3. decembra o 17.00 h pre liečebným domom Irma rozsvietia deväťramennný svietnik na začiatku židovského Sviatku svetiel – Chanuka. Stane sa tak už po jedenásty raz.

Chanuka  slávi približne od 2. storočia. Pri Makabejskom povstaní, po druhom zborení Jeruzalemského chrámu a vyhnaní nepriateľov z Jeruzalema obnovili Židia v svätyni posvätný oheň, ktorý v chráme nepretržite horel. „V takmer zničenej svätyni sa však našiel olej maximálne na jeden deň. Rituálna príprava takého oleja trvá až osem dní. A tu sa stal zázrak, pretože už spomínaný nájdený olej vydržal svietiť 8 dní,“ približuje históriu sviatku zástupca miestnej židovskej komunity, Karol Ambra.

V prvý deň dnes rozsvietia základnú lampu. Od nej budú postupne zažínať ďalšie až kým nebude svietiť celý svietnik, ktorý sa nazýva Chanukia. Na Kúpeľnom ostrove na pôde Slovenských liečebných kúpeľov si pripomenú Sviatok svetiel už po jedenásty raz. Zúčastňujú sa ho kúpeľní hostia, ale i ľudia z komunít slovenskej židovskej náboženskej obce mimo Piešťan.

-red-

Reklama

Populárne články