Connect with us

Aktuality

Centrum je plné vodiacich psov, majú preteky

Published

on

Reklama

Nápadne šikovní havkáči pútali pozornosť okoloidúcich počas celého dnešného dopoludnia. Svojho pána dokázali bez problémov previesť pomedzi ostatných chodcov, cez cestu aj naviesť na eskalátor v Auparku.

[singlepic id=45306 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Ulice Piešťan sa 18. júla stali prekážkovou traťou Majstrovstiev Slovenska vo výkone vodiacich psov. Sedemnásť majiteľov špeciálne vycvičených štvornohých miláčikov si tu meralo sily v šikovnosti svojich zverencov. Každý ich pohyb sledovali členovia medzinárodnej poroty.

Reklama

„Ľudia idú so psíkmi po meste za bežnej prevádzky. Klasicky ako ich vodia aj doma – ukazujú im prekážky, nájdu im dvere, upozorňujú ich na nebezpečie…,“ povedala Zuzana Kútiková z občianskeho združenia Pes človeku, ktoré organizuje súťaž a zoberá sa sa aj výcvikom.

Do Piešťan prišli rôzne plemená, ale podľa odborníčky je najčastejším vodiacim psom labrador. Pretože je veľmi dobre ovládateľný, znáša zmenu pána, je spoločenský a bezkonfliktný: „Nemeckých ovčiakov je stále menej. Ale máme tu aj dvoch pudlíkov, to je menej štandardné.“

Súťaž sa podľa Zuzany Kútikove koná každý rok v inom meste. „Centrum Piešťan v infraštruktúre nevyčnieva. Pešie zóny sú už bezbariérové takmer všade, ale bočné uličky sú horšie. Pes s tým nemá problém, ale keďže musí upozorniť na každý výmoľ a každú dieru, človeku potom dlho trvá, kým niekam príde.“

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=CBujeOIae4U[/youtube]

[nggallery id=2409]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články