Connect with us

Aktuality

Biela pastelka pomáha aj priamo v regiónoch

Published

on

Reklama

Verejná zbierka Biela pastelka sa aj v roku 2012 koná pod záštitou Mariána Geišberga. Ide o 11. ročník zbierky, ktorej výnos je určený na podporu ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím.

[singlepic id=20994 w=520 h=350 float=center]

Reklama

Zbierka bola spustená 1. júla, prispieť do nej možno do konca roka. Hlavný deň zbierky Biela pastelka je v stredu 26. septembra, kedy sa ulice asi stovky slovenských miest zaplnia dobrovoľníkmi. Tí budú predávať biele pastelky za symbolické 1 € a prípadný ďalší dobrovoľný príspevok. Podporovatelia môžu prispieť i zaslaním SMS správy v hodnote 1 € na číslo 820 alebo vložením príspevku na účet zbierky číslo 4030016212/3100 až do 31. decembra.

Dobrovoľníci budú označení kartónovým pútačom v tvare bielej pastelky, oblečené budú mať tričká s logom zbierky a v rukách ponesú zapečatenú lepenkovú pokladničku s evidenčným číslom a logom zbierky. Vo viacerých mestách nebudú chýbať infostánky, ktoré priblížia posolstvo zbierky. Záujemcovia si tu budú môcť vyskúšať chôdzu s bielou palicou bez pomoci zraku, písanie Braillovým písmom, ale i športové aktivity pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Reklama

„Vyzbierané peniaze budú použité na dofinancovanie akreditovaných sociálnych služieb, ktoré poskytuje ÚNSS nevidiacim a slabozrakým,“ hovorí Ivana Potočňáková, riaditeľka ÚNSS. „Špecializované sociálne poradenstvo a sociálnu rehabilitáciu poskytujeme na 63 poradenských miestach po celom Slovensku. Ambulantnou i terénnou formou získavajú nevidiaci zručnosti nevyhnutné pre každodenný život. Učia sa chodiť s bielou palicou, čítať a písať Braillovo písmo i variť, upratovať či pracovať na špeciálne upravenom počítači tak, aby nepotrebovali pomoc iných. Aj vďaka zbierke Biela pastelka môže ÚNSS svoje služby poskytovať bezplatne.“

Takmer tretina prostriedkov ostáva priamo v regióne, v ktorom sa vyzbierali. Môžete tak pomôcť konkrétnym ľuďom so zrakovým postihnutím, ktorí žijú vo vašom meste, okrese či kraji. Prispejete na ich aktivity, na spolkovú a vzájomne prospešnú činnosť.

Text: ts Foto: mp

Populárne články