Connect with us

Aktuality

17. november si v Piešťanoch pripomenieme o deň neskôr

Published

on

Reklama
Reklama

Spomienkové stretnutie k 30. výročiu Nežnej revolúcie sa v Piešťanoch uskutoční v pondelok 18. novembra. Bude mať podobu spomienkového hudobno – slovného a dokumentárneho pásma. Okrem toho Balneologické múzeum pripravilo výstavu v KSC Fontána a na Gymnáziu Pierra de Coubertina sa bude konať verejná diskusia s osobnosťami 17. novembra.

 

V programe spomienkového stretnutia 30 rokov od nežnej revolúcie sa predstavia žiaci tanečného odboru ZUŠ, zaznejú novembrové piesne v podaní speváčky Dáši Libiakovej a gitaristu Ondreja Boteka.

Reklama

Na Námestí slobody, kde sa bude konať, predstavia tiež putovnú exteriérovú výstavu významných momentov Novembrových udalostí vytvorenú v spolupráci s Ústavom pamäti národa a Historickým múzeom Slovenského národného múzea.

Na pódiu sa uskutoční tiež premietanie multimediálneho diela „SAMOZREJMOSŤ?“ od z produkcie OZ Trakt, ktorého projekciu aktivuje divák štrngotom kľúčov.

Súčasťou spomienkového programu bude akt kladenia vencov k pamätnej tabuli predstaviteľmi mesta a TTSK. Podujatie začína o 17:00 h.

Tridsať (ne)nežných rokov

Pri príležitosti výročia Novembra ´89 pripravil Trnavský samosprávny kraj, Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch a Mestské kultúrne stredisko Piešťany výstavu Tridsať (ne)nežných rokov – 30 rokov po roku 1989.

Vo Foyer KSC Fontána sú od 13. novembra vystavené  fotografie z archívu múzea a archívu Martina Vala, zachytávajúce udalosti pre tromi desiatkami rokov. Výstava potrvá do 1. decembra 2019

NOVEMBER ‘89 A SÚČASNOSŤ

Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch,  Academia Istropolitana, Nova Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku,  a Celoštátna komisia Olympiády ľudských práv pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja pozýva všetkých záujemcov  na verejnú diskusiu  na tému November 89 a súčasnosť. Uskutoční sa 29. novembra o 10:00 h v starej telocvični gymnázia.

V panelovej diskusii vystúpia  Fedor Gál (politik a sociológ, spoluzakladateľ VPN), František Mikloško (politik, predstaviteľ katolíckeho disentu), Soňa Szomolányi (politologička, sociologička, profesorka Univerzity Komenského v Bratislave), Dionýz Hochel (aktér študentského protestného hnutia, Kancelária Európskeho parlamentu v SR), Tomáš Zálešák (politológ, FF TU v Trnave), Marián Kališ (lekár, predseda koordinačného výboru VPN v Piešťanoch). Diskusiu bude moderovať Dagmar Horná (CK OĽP, OLYMP).  Organizátorom a garantom podujatia je Peter Rusnák (Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany).

-red- Zdroj: www.piestany.sk, GYPY

Populárne články