Connect with us

Aktuality

Elektrárňa Piešťany hostila energetickú konferenciu „Na energiu s rozumom“

Published

on

Reklama

Elektrárňa Piešťany hostila vo svojich priestoroch v utorok 17. mája energetickú konferenciu, ktorá niesla názov „Na energiu s rozumom“. Podujatie spoločne zorganizovali ZSE, Nadácia Ekopolis a CEEV Živica a prinieslo množstvo informácií týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov a možnosti ako ich lepšie využívať. Návštevníci sa mohli dozvedieť o súčasnosti i budúcnosti solárnej energie, stavbe pasívnych domov, vzdelávacom a poradenskom centre Otevřená zahrada, energetickom manažmente a naživo si prezrieť pojazdnú edukačnú mikroelektráreň. Podujatie malo príjemnú a bezprostrednú atmosféru, navyše všetky prezentované fakty podávali návštevníkom ľudia, ktorí s nimi majú osobnú skúsenosť.

IMG_9111_resize

Reklama

„V Elektrárni som bol dnes prvýkrát a musím povedať, že tieto priestory ma veľmi očarili, pretože to spojenie starého a nového je rovnako ako dizajn veľmi príjemné. Na energetickej konferencii sme chceli účastníkom priniesť informácie týkajúce sa úspory energie. Zostavu prednášajúcich sme poskladali tak, aby sme priniesli informácie zástupcom samospráv, ktorí by ich vedeli efektívne využiť a preniesť ich do praxe. Takou perličkou pre nás bola dohoda so zástupcami mesta Litoměrice, pretože v našom slovenskom prostredí podobný príklad nemáme, toto mesto je, čo sa týka energetického manažmentu, naozaj výrazne ďalej. Využívanie energie veľmi úzko súvisí s ľudskou činnosťou, a práve v tomto ohľade máme obrovské rezervy. Práve kvôli tomu sme sa ľudí rozhodli inšpirovať týmito pozitívnymi príkladmi,“ povedal o podujatí jeden z jeho organizátorov, Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis.

IMG_9057_resize

Reklama

Marek Tomeš zo Západoslovenskej energetiky odprezentoval na konferencii svoje vedomosti týkajúce sa solárnej energie. Medzi zaujímavé informácie patril určite fakt, že Slnko vyprodukuje za sekundu toľko energie, ktorá by dokázala pokryť potreby sveta na 1000 rokov. Solárne kolektory a fotovoltaické panely sa síce v našich mestách a dedinách začínajú postupne objavovať, ale stále sú skôr výnimkou. Dôvodmi sú okrem iného aj relatívne vyššie vstupné náklady, ktoré majú návratnosť 7 – 8 rokov v prípade kolektorov a 12 až 15 rokov v prípade fotovoltaiky. Práve kolektory sú momentálne na vrchole, technologicky sú veľmi jednoduché i nenáročné na údržbu a pritom ušetria až 70 percent nákladov na ohrev vody. Ak sú tieto zariadenia vhodne vybraté a správne prevádzkované, prinášajú očakávaný úžitok, šetria peniaze a v neposlednom rade aj našu planétu.

IMG_9075_resizeIMG_9065_resizeIMG_9077_resizeNa konferencii sa predstavila aj Zuzana Kierulfová zo Senca, ktorá je konateľkou v spoločnosti Createrra a tiež členka občianskeho združenia Artur. Spolu s kolegami sa zaoberá stavbou pasívnych domov z prírodných materiálov a od roku 2007 ich postavili okolo 100. Najväčšou výhodou týchto stavieb je veľká úspora energie a dôležitým prvkom pri výstavbe je udržanie vzduchotesnosti. Ročná spotreba tepla na meter štvorcový sa pritom pohybuje okolo zanedbateľných 15 kWh. Budovy sú postavené z veľkej časti z dreva, slamy a hliny. Jednou z jedinečných pasívnych stavieb je aj kupola v Hrubom Šúri, ktorú navrhol a postavil Gernot Minke a bola vôbec provou svojho druhu na svete. Stavba s vnútornou výškou v strede vyše 5 metrov je vybudovaná výlučne z prírodných alebo recyklovaných materiálov a čo je dôležité, z hľadiska spotreby energie je veľmi efektívna.

IMG_9099_resizeIMG_9094_resize

V centre Brna Nadace Partnerství prevádzkuje väčšiu administratívnu budovu, unikátny pasívny dom so zelenou strechou a verejne prístupnou vzdelávacou záhradou, ktorú predstavil Vlastimil Rieger. Kancelárske priestory sú unikátne nielen nízkou spotrebou, ale aj tým, že na splachovanie a polievanie rastlín používajú dažďovú vodu, na streche majú solárne kolektory i fotovoltaické panely a na fasáde hniezda pre netopierov a dažďovníky. Záhrada slúži školám a verejnosti na atraktívne environmentálne vzdelávanie a hry. Navyše energetické parametre môžu návštevníci webovej stránky sledovať online. Táto výnimočná stavba získala Cenu ministra životného prostredia v súťaži Stavba roku 2013.

Príkladom energeticky úspešného mesta sú Litoměřice, ktoré na konferencii zastupoval Jaroslav Klusák. Samospráva všestranne podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie obyvateľmi mesta a realizuje opatrenia na úspory energie. Ušetrené prostriedky prerozdeľuje v dobre nastavenom mestskom fonde, ktorého časť slúži na podporu ďalších úsporných opatrení. Koordináciu aktivít zabezpečuje energetický manažér, Litoměřice túto stálu funkciu zaviedli v roku 2011. Výsledky? V roku 2014 mestečko s 25 tisíc obyvateľmi ušetrilo asi 2,5 milióna českých korún (viac než 90 tisíc eur), v roku v roku 2030 to má byť až na 8,5 milióna korún (viac než 300 tisíc eur).

Medzinárodné či národné ciele však nebudú dosiahnuté bez zodpovedajúcej zmeny na miestnej úrovni. Teda bez vhodného manažmentu miest a obcí, výstavby energeticky efektívnych budov, podpory nemotorovej dopravy v sídlach, lepšieho využívania OZE a najmä bez úspor energie. Veľa môžeme urobiť už teraz a viac o tejto téme prezradil Milan Orlovský. Jednou z možností pre vyspelejšiu správu budov, najmä tých s celoročnou prevádzkou, je využitie komplexných energetických služieb v systéme EPC (Energy Performance Contracting), ktoré predstavuje ucelené riešenie a zmluvne zaručuje dosiahnutie úspor bez zaťaženia rozpočtov.

IMG_9109_resize

Vzdelávanie na našich školách je dlhodobo diskutovanou témou a potreba zvyšovania jeho kvality je nesporná. Spolu so splnením súčasných požiadaviek učiteľov by mala spoločnosť pomáhať, kde môže, a aj tak pobežíme minimálne jeden namáhavý maratón, kým sa ocitneme v stave „fajn“. Jedným z možných prístupov vylepšujúcich kvalitu je prepojenie vyučovania s praxou. Využívajme školské záhrady a historické mestá a pamiatky ako živé učebnice, zapájajme žiakov do plánovania, zavádzania a vyhodnocovania úspor energie na školách v rámci dostupných možností. Jednou z prvých elektrizujúcich lastovičiek ukazujúcich cestu je fotovoltická elektráreň na streche Základnej školy v Devínskej Novej Vsi s inštalovaným výkonom 6 kW. Od roku 2014 prináša škole úspory, ale tiež slúži ako skvelá vyučovacia pomôcka. Školu prišli bližšie predstaviť Zdenka Štrokendlová a Renáta Balogová.

20160517_162250_resize

One Fun Van predstavuje pojazdný interaktívny edukačný automobil, ktorý v sebe ukrýva laboratórium obnoviteľných zdrojov energie. Na konferencii ho predstavili zástupcovia občianskeho združenia NOW. Na streche dodávky je nainštalovaná malá OZE elektráreň, tvorená monokryštalickými fotovoltaickými fóliami s celkovým výkonom 360 W a odnímateľná malá horizontálna veterná turbína s maximálnym výkonom 500 W. Elektrina vyrobená pomocou OZE je ukladaná do záložných akumulátorov s kapacitou 200 Ah. Výroba a spotreba energie z OZE zdrojov je riadená autonómnym off-grid systémom a údaje sú prenášané na externý LCD monitor.

20160517_162010_resize20160517_161843(0)_resize-lt/Zdroj: Nadácia Ekopolis-

Populárne články