Connect with us

Koktail

Ako som sa naučila anglicky

Published

on

Reklama

„Tak čo chceš robiť po škole?“ Zo zamyslenia na lesnej ceste ma vytrhla otázka kamarátky. „Možno učiť ľudí anglicky, ešte neviem. Ale vieš, inak, nie tak, ako som to zažila ja.“ Zo spomienok sa začali vynárať chladné triedy základnej školy, nezrozumiteľné šumenie „kazeťáku“ a zvlášť jedno ráno, keď za trest, že dobre nerozumieme počúvanému textu, polovica žiakov musela zvyšok hodiny stáť. „Bola by som rada, aby ľudí bavilo učiť sa, asi by v tom mala byť nejaká invencia, viac zábavy… uvidím, možno učiť ani nebudem, veď študujem tlmočníctvo…“

[singlepic id=12157 w=320 h=240 float=left]Tento rok oslávi naša jazyková škola INa FOCUS 10 rokov existencie. Možno preto som si spomenula na tento rozhovor. Prebehol niekde v Čechách, lebo práve v Prahe sa mi podarilo študovať angličtinu. A napriek zážitkom zo základnej školy, sa stala mojim povolaním. Najskôr tlmočenie, veľa cestovania, neskôr publicistika až prišlo rozhodnutie otvoriť tu, v mojom rodisku, malú jazykovú školu.

Reklama

Zo záhadného dôvodu som odjakživa túžila žiť v kozmopolitnom svete, vedieť sa dohovoriť všade, kde sa dá a poznávať rozmanitosť kultúr. To bola moja najväčšia motivácia učiť sa anglicky aj nemecky. Po takmer zúfalých začiatkoch na základnej škole však prišlo gymnázium, prvé kontakty so zahraničím, jazykové kurzy s učiteľmi, ktorí vedeli inšpirovať aj zabaviť a napokon univerzita.

[singlepic id=12158 w=320 h=240 float=right]Neviem, či existuje zaručený návod ako sa naučiť jazyk. Určite ale viem, že sú ľudia a okolnosti, ktoré vás vedia motivovať a povzbudiť. Spomínam si na učiteľa, ktorý nám na hodine britskej histórie predviedol bitku pri Hastings. Anglicky, pantomimicky, výkon hodný skúseného herca. Možno práve preto si myslím, že dobrý učiteľ je svojim spôsobom herec, niekedy zabávač, niekedy takmer terapeut – psychológ.

Reklama

Hlavne by to mal byť niekto, kto je dynamický, pozná „školu hrou“, je dobrý inštruktor a koordinátor „roleplays“. Ale aj niekto, kto je trpezlivý a s ktorým zvládnete aj niekedy trošku monotónne cvičenia gramatických javov. A to hlavné – kto vám pomôže prestať sa báť. Báť sa hovoriť, prelomiť ten blok, ktorý veľakrát bráni, aby ste sa dorozumeli, spriatelili.

Ako som sa teda naučila anglicky? Myslím, že mne pomohli okolnosti, šťastie na dobrých učiteľov, motivácia porozumieť súvislostiam aj v inom, než rodnom jazyku.

Ako sa rozširuje okruh mojich kozmopolitných priateľov, stále viac prichádzam na to, že môj sen bol reálny.

Ingrid Mareková

Populárne články