REKLAMA

Marián sa venuje tradičnému remeslu a lásku k drevu vštepuje aj ostatným. Jeho výrobky by malo vidieť čo najviac ľudí. Tvorí nielen rukami, ale aj hlavou a srdcom 두시탈출 컬투쇼 다운로드. Svoje umenie, ktoré čerpá v prírode, však šíri aj ďalej, aby nevymrelo. Marián Detko (35) pochádza z obce Krakovany a okrem dreva sa venuje chovu oviec Windows 10 trial. Hoci je vyštudovaný stolár, čaro dreva objavil až pred desiatimi rokmi v Prahe.

Zablúdil na legendárny Karlov most, kde ho zaujali miestni remeselníci free horoscopes. Do oka mu padla tvorba jedného z nich, ktorý do kôry stromov vyrezával všakovaké postavičky, tváre starcov, šašov či rôzne iné motívy. „Vravím si, že ak to dokáže on, tak aj ja 알라딘 애니메이션 자막 다운로드. A týmto spôsobom som začal,“ spomína na svoje začiatky. Dnes je Marián jediný rezbár na Slovensku, ktorý sa venuje vyrezávaniu do kôry z topoľa kanadského 에어클래스 다운로드.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Marián pracuje s rôznymi druhmi drevín ako lipa, orech či čerešňa. Najčastejšie však využíva práve topoľ kanadský, ktorému sa „naplno odovzdal a vložil do neho dušu, svoju druhú tvár“ coc. Ide o veľmi špecifický materiál, ktorý sa v našich končinách vyskytuje už len zriedka. Nájsť ho teda je náročné, no ešte ťažšie pracovať s ním 카카오톡 백업 다운로드. Kôra sa nechá niekoľkokrát opršať, schnúť a až potom sa s ňou môže pracovať. Kým niektoré diela sú hotové za pár hodín, čas iných sa zas šplhá aj na niekoľko týždňov 일도리 다운로드.

Najdôležitejší je však podľa neho nápad. Mnohé z nich mu však vnukne jeho priateľka, s ktorou sa snaží tráviť čo najviac času. „Je to moja veľká láska, je mojou múzou, inšpiráciou Download an earlier version of unity. Nielen ako žena, ale aj ako duša,“ prezradil. Tvorí teda nielen rukami, ale aj hlavou a srdcom. Vďaka jeho usilovnosti sa tak rodia plastiky a reliéfy s pestrou tematikou – sakrálna, zvieracie motívy, ale aj rôzne podoby anjelov 유튜브 국가 차단 다운로드. Žriedlom nápadov je však pre neho aj samotná príroda, v prostredí ktorej pracuje.

Do dreva vkladá dušu

Nebolo by to však možné bez patričných rezbárskych nástrojov. Kým na začiatku mal iba šesť dlát, dnes sa jeho zbierka rezbárskeho náradia rozšírila na úctyhodných vyše stotridsať kusov. Počas teplých mesiacov však používa aj motorovú pílu. Vytvára sochy zvierat, abstraktné umenie, ale aj hríbiky z dreva, ktoré slúžia buď ako dekorácia, alebo
na sedenie, z čoho vznikol aj názov Máme hríb na každú riť. Najnovšie sa však začal venovať aj dreveným ovocným misám.

Marián však svoje zručnosti využíva aj v oblasti módy. Vyrába drevené manžetové gombíky, motýliky vhodné pre pánov, ale aj deti. Dámy a slečny sa zas môžu skrášliť kreatívnymi náušnicami, sponami do vlasov, ale aj brošňami do kabáta. Jeho tvorbu nájdete na rôznych výstavách, jarmokoch, ale aj na sociálnych sieťach či priamo na jeho webe.

„Čo sa týka mojej práce, je to moja práca aj hobby v jednom. Tvorím s láskou a pre ľudí. Nie je to pre peniaze, mám potrebu ľuďom odovzdávať kúsok seba samého. Vkladám do dreva dušu, dávam mu šancu na život v druhotnej podobe, nielen v surovine sebe samej,“ hovorí Marián. Lásku k drevu vštepuje aj ďalším generáciám, ktoré si môžu prácu s dlátom vyskúšať počas rôznych akcií, na ktoré chodí.

PR Foto: M. Detko Zdroj: www.dobrenoviny.sk

REKLAMA