Úvod Kultúra Zázračný oriešok prinesie 18 rozhlasových rozprávok a bohatý program

Zázračný oriešok prinesie 18 rozhlasových rozprávok a bohatý program

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Detská a odborná porota bude tento týždeň vyberať víťazov v súťaži rozhlasových rozprávok z dielne RTVS. Na prestížnom festivale Zázračný oriešok bude súťažiť 18 titulov, ktoré Slovenský rozhlas odvysielal v predchádzajúcich dvoch rokoch, ale aj dve úplné novinky.

Slávnostný program sa začne v utorok 22. mája a až do piatka 25. mája je v Piešťanoch a okolí pripravených množstvo podujatí. Deti a rodičia si napríklad vypočujú rôzne príbehy v podaní slovenských a českých autorov. Môžu sa porozprávať s tvorcami rozhlasových a animovaných rozprávok, zapojiť sa do tvorivých dielní s poprednými slovenskými ilustrátormi, či navštíviť divadelné predstavenia alebo premietanie animovaného seriálu. Súčasťou festivalu je aj viacero výstav. Na festival prídu známi spisovatelia Ján Uličiansky, Daniel Hevier, Roman Brat, Petra Nagyová Džerengová, Dušan Dušek, Ľubomír Feldek, ako i špičkoví ilustrátori Vlado Král, Daniela Olejníková, Martina Matlovičová, Bystrík Vančo, Peter Uchnár či Juraj Martiška.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Jubilejný ročník Zázračného orieška je spätý aj s významným jubileom – 100. výročím vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov Greek Bible. O to viac nás preto teší množstvo partnerov projektu z Českej republiky , ako aj českých tvorcov pre deti z rôznych oblastí, ktorých privítame v Piešťanoch. Budú to spisovateľky Iva Procházková či Lenka Rožnovská, ilustrátorky Karla Kučerová a Aneta Holasová, rozhlasový redaktor Petr Šrámek, šéfredaktor vydavateľstva Albatros Petr Eliáš, ale aj český herec Petr Vodička, ktorý zasadne do kresla odbornej poroty.

Na festivale sa budú tiež udeľovať dve špeciálne ocenenia – Zvláštna cena RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a cena Literárneho informačného centra –  Cena Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos.
Každý ročník festivalu Zázračný oriešok má iného autora ceny. Cenu Zázračný oriešok 2018 vytvorila významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Návštevníci Mestskej knižnice v Piešťanoch si budú môcť prezrieť j jej autorskú výstavu ako sprievodné podujatie festivalu.

Každý ročník Zázračného orieška navštívi okolo 4000 detí. „Je to festival, ktorý boduje svojou interaktivitou a takýmto spôsobom si môžeme spraviť prieskum, aký je vkus a myšlienkové nastavenie najmladších poslucháčov. Tieto poznatky potom využijeme v našej dramaturgickej práci pri koncipovaní ďalších programov. Aj vďaka rozhlasovým rozprávkam sa dozvedia o tom, že existuje Miguel de Cervantes, akí skvelí autori boli Pavol Dobšinský a Mária Ďuríčková, zoznámime ich s gréckou mytológiou, ale aj s najnovšími titulmi súčasných slovenských spisovateľov,“ priblížila vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková Download the Corporate Bank app.

Tohtoročnou novinkou je, že k dvom už zabehnutým súťažným kategóriám – monologické rozprávky a rozhlasové hry, pribudla tretia – hry pre deti. V každej z nich je šesť súťažných diel. „V monologických rozprávkach sa venujeme nedávno zosnulej Libuši Friedovej, ale aj Ľubomírovi Feldekovi či Jánovi Uličianskemu. V kategórii rozprávkových hier je celé spektrum autorov literárnych predlôh, na základe ktorých vznikli rozprávkové rozhlasové tituly RTVS, cez Boženu Němcovú, Karla Jaromíra Erbena až po Pavla Dobšinského. V novej kategórii sme využili aj staršie nahrávky, napríklad hru Petra Glocka Pod zbojníckym klobúkom, ktorou sme si pripomenuli tohtoročné 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského“, uviedla dramaturgička Odboru vlastnej tvorby Zuzana Kolmosová. 

Víťazov titulov v každej kategórií určí na základe ich počúvania osobitne detská a odborná porota. Prvú tvoria detskí čitatelia Mestskej knižnice mesta Piešťany a druhú odborníci z rôznych oblastí. Medzi nimi bude i šéfdramaturgička Rádia Regina Mária Grebeňová-Laczová. „Rádio Regina ako rodinné rádio vysiela denne rozhlasové večerníčky, 60 veľkých takmer hodinových rozprávok a každý rok prináša premiérové rozprávky visual studio 2019 무료 다운로드. Detskú tvorbu považujeme za veľmi dôležitú pre rozvoj tvorivosti, predstavivosti a fantázie najmenších poslucháčov, pre vytváranie ich hodnotového rebríčka. Vedie ich k vzťahu k literatúre, kultúrnemu slovu, komunikácii ako takej, ale rozprávky a hry ich tiež zabavia a obohatia o nové zážitky,“ poznamenala.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov je naplánované na štvrtok 24. mája o 19.00 h.
Hlavnými organizátormi 10. ročníka festivalu Zázračný oriešok s podtitulom “Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany a RTVS. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.  Jubilejný 10. Zázračný oriešok sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry SR, veľvyslankyne Českej republiky v Bratislave Livie Klausovej a predsedu TTSK Jozefa Viskupiča.

PROGRAM

UTOROK 22. MÁJA
10.00 h
Poďme spolu do rozprávky
Slávnostný festivalový program pre deti, autorov a hostí festivalu.
Mestská knižnica, Školská 19

10.00 h
Puf a Muf na Oriešku
Rozprávkové dopoludnie s knihou Nataše Tanskej a redaktorkami vydavateľstva Buvik ssl 다운로드.
MŠ Moravany nad Váhom, Na výhone 16

10.15 h
Hravo čítame s Osmijankom o nerozlučnom kamarátstve
Divadelná dramatizácia a workshop na motívy štyroch rozprávok z knihy Kristy Bendovej o hodnote skutočného kamarátstva a o tom, aké je dôležité nebyť sám.
ZŠ Komenského 2, Vrbové

13.30 h
Obrázky z orieška
Spoločná vernisáž výstav X. ročníka festivalu.
V programe vystúpia študenti DIFA JAMU Brno s klavírnym sprievodom Dady Klementovej.
Mestská knižnica, Školská 19

14.30 h
Počúvanie súťažných titulov
Mestská knižnica, Školská 19

17.00 h
Martinko Klingáč
Činoherno-bábková inscenácia na motívy rozprávky Pavla Dobšinského.
Účinkuje Divadlo Portál.
ŽiWell, Winterova 3, Piešťany

19.00 h
Desať zázračných orieškov
Slávnostný večer X. ročníka festivalu Zázračný oriešok 2018. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

STREDA 23. MÁJA
ROZPRÁVKY – POHÁDKY
Čítame, počúvame, pozeráme a ilustrujeme česko-slovenské rozprávky.

8.30 h
Překvapivé příhody holčičky Cilky a panenky Báry
Účinkujú české spisovateľky Iva Procházková, Lenka Rožnovská a slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová Download bootsect.exe.
Farebný svet ilustrátorky Kataríny Ilkovičovej
Tvorivá dielňa pre deti.
ZŠ Holubyho, Piešťany

9.00 h
Počúvanie súťažných titulov
Mestská knižnica, Školská 19

9.00 h
Jako by tu tisíc dětí bylo
Poetické rozprávanie a tvorenie za účasti Petra Šrámka, ilustrátora Vladimíra Krála a zástupcu vydavateľstva Albatros Petra Eliáša.
ZŠ M. R. Štefánika, Piešťany

9.30 h
Čeští ilustrátoři dětem
Vernisáž výstavy členov Klubu ilustrátorů. V programe vystúpia študenti DIFA JAMU Brno s klavírnym sprievodom Dady Klementovej.

Kreslíme si pohádky
Výtvarný workshop s českými ilustrátorkami Karlou Kučerovou a Anetou Holasovou.
Dom umenia Piešťany, Nábrežie Ivana Krasku 1

9.45 h
Pavúčie príbehy rodinky Websterovcov
Účinkujú Katarína Kerekesová, Vanda Rozenbergová, Boris Šíma a redaktorky z vydavateľstva Slovart Saša Petrášová a Zuzana Šeršeňová.
Mestská knižnica, Školská 19

9.45 h
Rozprávkar a Rozprávnica
Spisovateľ Peter Glocko, vydavateľstvo Perfekt, rozhlasoví dramaturgovia a študenti Katedry bábkarskej tvorby DF VŠMU zavedú deti do rozprávkovej krajiny Pavla Dobšinského.
ZŠ Brezová, Piešťany

10.00 h
Rozprávka o Ezopovi
Bájkar Ezop, rozprávkar Ľubomír Feldek, ilustrátor Miroslav Cipár a dramaturgička Beata Panáková rozprávajú a čítajú deťom. Hudobný hosť: Katarína Feldeková.
Penzión Tematín, Krížna 350, Moravany nad Váhom

10.00 h
Tvorivo a veselo s kráľovnou Viktóriou
O knihe a rozhlasovej rozprávke s Danielom Hevierom a rozhlasovým režisérom Lacom Keratom 101 Dalmatian downloads.
ZŠ s MŠ Lúka 135

10.00 h
Smolíček
Divadelné predstavenie na motívy rozprávky Boženy Němcovej. Účinkujú študenti Katedry bábkarskej tvorby DF VŠMU v Bratislave.
MŠ F. E. Scherera, Piešťany

10.00 h
Babka a kocúrik Gíra
Rozprávanie a počúvanie o šťastnom spolunažívaní spisovateľky a kocúrika. Účinkuje Zuzana Kronerová, Tatiana Štreberová a rozhlasová režisérka Táňa Tadlánková.
Hotel Magnólia, Nálepkova 1, Piešťany

10.15 h
Trpaslícka Smajliceda
Kratochvíľne čítanie trpaslíkov z RTVS.
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

10.15 h
Počúvame a hráme si Osmijankove sladké rozprávky
Študenti DF VŠMU v Bratislave, redaktorky Mária Števková a Milica Matejková pripravia deťom sladké Orieškové popoludnie.
Kaštiel Chtelnica, Družstevná 694/20, Chtelnica

11.00 h
Keď čítanie je čtení…
Českí a slovenskí autori čítajú deťom.
Účinkujú: Lenka Rožnovská, Iva Procházková, Petr Šrámek, Roman Brat, Dušan Dušek a Petra Nagyová Džerengová.
Mestská knižnica, Školská 19

11.00 h
Ako sa Analfabeta stretla s Kocúrom na korčuliach a Malou princeznou
Podivuhodné knižné i rozhlasové príbehy spisovateľa Jána Uličianskeho If you really love mp3 downloads.
ZŠ Holubyho, Piešťany

13.00 h
Počúvanie súťažných titulov
Mestská knižnica, Školská 19

13.30 h
Tvoríme s orieškovými ilustrátormi
Výtvarný workshop s Bystríkom Vančom a Petrom Uchnárom.
Penzión Tematín, Krížna 350, Moravany nad Váhom

13.45 h
Knižka, knižka, kto v tebe býva?
V rozprávkovom kráľovstve Vlada Krála a Martiny Matlovičovej. Komentovaná prehliadka výstavy.
Magna Gallery, Nitrianska 18, Piešťany

Tvorivá dielňa s Vladom Králom a Martinou Matlovičovou
La Musica, Teplická 39, Piešťany

14.00 h
Neodíď nám, rozprávočka…
Slávnostné vyhodnotenie medzinárodnej výtvarnej súťaže venovanej Pavlovi Dobšinskému a Božene Němcovej, spojené s divadelným predstavením študentov DF VŠMU.
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

16.00 h
Generačné vnímanie rozhlasovej rozprávky
Tvorivý workshop za účasti rozhlasových a literárnych tvorcov a odbornej verejnosti.
Mestská knižnica, Školská 19

17.15 h
Smolíček a Stratenko
Predstavenie študentov DF VŠMU na motívy tvorby Pavla Dobšinského a Boženy Němcovej.
Mestská knižnica, Školská 19

18.30 h
V krajine rozhlasových zázrakov
Prezentácia slovenskej a českej rozhlasovej tvorby za účasti rozhlasových tvorcov a hercov 크롬 캐스트 다운로드.
V programe vystúpia študenti DIFA JAMU Brno s klavírnym sprievodom Dady Klementovej.
Mestská knižnica, Školská 19

ŠTVRTOK 24. MÁJA
9.00 h
Počúvanie súťažných titulov
Mestská knižnica, Školská 19

9.00 h
Rozprávky Múdrej Aničky, šalamúnskej hlavičky
Beseda a čítanie rozprávok so spisovateľom Petrom Glockom, ilustrátorom Martinom Kellenbergerom a rozhlasovou režisérkou Milenou Lukáčovou.

Po rozprávkovej cestičke
Tvorivý workshop s ilustrátorom Martinom Kellenbergerom.
Kultúrny dom – CVČ Drahovce, Školská 2

9.30 h
Planetárium Slniečka
Prezentácia umeleckého mesačníka Slniečko spojená s vernisážou výstavy a literárno-výtvarným workshopom pod vedením ilustrátora Dávida Marcina.

10.15 h
Nenápadné veľké príbehy
Výtvarný workshop Kitty Crowther (Belgicko)
Mestská knižnica, Školská 19

Bláznivý svet tvarov
Výtvarný workshop Jérémie Fischera (Francúzsko)
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

Podujatia v rámci projektu Transbook

10.00 h
Rozprávky o rytierovi smutnej postavy
Stretnutie s autormi rozprávkového seriálu o Donovi Quijotovi Jaroslavom Rozsívalom a Zuzanou Kolmosovou, spojené s ukážkou z divadelnej dramatizácie v podaní Michala Legíňa.
Mestská knižnica, Školská 19

10.00 h
Rozprávkový výlet s Ľubomírom Feldekom
Literárno-dramatický workshop na motívy Veľkej knihy európskych rozprávok. V spolupráci s EDUdrama.
ZŠ Pobedim 433

10.00 h
Putujeme za gréckymi bájami
Prezentácia antického príbehu o princovi Teseovi, princeznej Ariadne a ukrutnom Minotaurovi za účasti autorky a dramaturgičky Beaty Panákovej a rozhlasových tvorcov 앱 인벤터 다운로드.
ZŠ Moravany nad Váhom, Na výhone 16

10.00 h
Hurá, Máme Emu!
Rozprávkové dopoludnie s čarovnou vychovávateľkou Emou, spisovateľom Jánom Uličianskym, bábkoherečkou Barborou Zamiškovou a redaktorkami z vydavateľstva Buvik. Účinkujú študenti Katedry bábkarskej tvorby DF VŠMU v Bratislave.
ZŠ Brezová, Piešťany

10.30 h
V záhrade papierových drakov
Prezentácia knihy a rozhlasovej hry za účasti spisovateľky Jany Bodnárovej, režisérky Mileny Lukáčovej a herečky Veroniky Horváthovej.
ZŠ Banka, Bananská 46

10.30 h
František Nebojsa, Až opadá lístie z dubu…
Inscenácie na motívy zbierky Jana Wericha Fimfárum.
Účinkujú študenti Katedry bábkarskej tvorby DF VŠMU v Bratislave.
Kultúrny dom – CVČ Drahovce, Školská 2

13.00 h
Počúvanie súťažných titulov
Mestská knižnica, Školská 19

13.30 h
Kde bolo, tam bolo
Za siedmimi horami, za siedmimi dolinami…
Zážitkový workshop na motívy tvorby Pavla Dobšinského v spolupráci s EDUdrama.
Kultúrny dom – CVČ Drahovce, Školská 2

13.45 h
Kde zmizla malá rybka?
Kreslíme, striháme, skladáme a lepíme 3D obrázky.
Výtvarný workshop na motívy povesti Márie Ďuríčkovej Rybí kráľ.
Mestská knižnica, Školská 19

14.00 h
Moje najmilšie rozprávky
Výtvarný workshop Juraja Martišku, Bystríka Vanču a Mareka Mertinku 웨이보 동영상 다운로드.
ZŠ F. E. Scherera, Piešťany

19.00 h
Tajomstvo v Oriešku
Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien tvorcom víťazných titulov.
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

PIATOK 25. MÁJA
9.30 h
Zázrační herci orieškovým deťom
Predstavenie pre deti v podaní divadla Úsmev.
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

10.00 h
Piešťanské Tresky Plesky
Špeciálne premietanie animovaného seriálu pre deti s interaktívnou besedou a workshopom.
Účinkujú: autorka projektu, režisérka a animátorka Veronika Kocourková, producentka Simona Hrušovská a režisérka dabingu Adriana Totiková.
Mestská knižnica, Školská 19

10.00 h
Pod zbojníckym klobúkom
Prezentácia rozhlasovej rozprávky o Pavlovi Dobšinskom za účasti autora Petra Glocku a dramaturgičky Kataríny Revallovej.
ZŠ Krakovany, Školská 3

10.00 h
O troch zlatých rybkách
Literárno-výtvarné dielne inšpirované knihou Ľubomíra Feldeka s ilustráciami Miroslava Cipára pod vedením lektorky Kataríny Kosánovej.
ZŠ Moravany nad Váhom, Na výhone 16

 

TS Zazračný oriešok Ilustr. foto: M. Palkovič

REKLAMA