Úvod Aktuality Zásady bezpečnej jazdy na bicykli by mal poznať každý Piešťanec

Zásady bezpečnej jazdy na bicykli by mal poznať každý Piešťanec

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Polícia Trnavského kraja už eviduje v tomto roku smrteľnú nehodu cyklistu. Veľké množstvo ľudí používa bicykle nielen ako hobby, ale aj ako každodenný prostriedok dopravy java excel. Polícia preto zhrnula základné pravidlá, ktoré by mal ovládať každý cyklista:

–          Dieťa do 15 rokov musí mať počas jazdy na hlave riadne upevnenú prilbu, to platí aj pre dieťa prevážané v sedačke Mary Poppins Returns.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

–          Na bicykli sa jazdí v pravo, a predovšetkým na cestičke pre cyklistov. Kde nie je, jazdí sa po pravom okraji cesty Easy Eye Carrick download.

–          Po chodníku smú jazdiť LEN deti do 10 rokov, a to pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Samé môžu deti jazdiť po cestičke pre cyklistov, lesnej a poľnej ceste a v obytnej zóne 주토피아 한글자막 다운로드.

–          Jazdiť na bicykli smie osoby len sama, jazda v páre je možná len na tandemovom bicykli.

–          Dieťa do 10 rokov môže viesť na pomocnom sedadle, na to určenom, len osoba staršia ako 15 rokov

–          Na cestičke pre cyklistov smiete ísť aj dvaja vedľa seba, nesmiete však ohroziť ostaných Vegas Pro 14. Všade inde sa môže jazdiť len jednotlivo za sebou.

–          Obe ruky musia byť na riadidlách, jednu ruku môžete uvoľniť len v prípade, ak s ňou ukazujete zmenu smeru jazdy.

–          Počas jazdy nikdy nesmiete používať mobil alebo iné zariadenie, nesmie sa viesť pes ani iné zviera.

–          Pokiaľ jazdíte v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov, hladina alkoholu vo vašom dychu nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová.

Aj na bicykli platí zásada „vidieť a byť videný“, preto je povinnosťou mať na bicykli umiestnené odrazové svetlá, prípadne mať reflexné prvky umiestnené na sebe. Za zníženej viditeľnosti musí byť bicykel navyše vybavený osvetlením vpredu aj vzadu.

„Čoraz častejšie sa na cestách stretávame aj s elektrickými bicyklami. Nezabúdajte, že pokiaľ najvyššia rýchlosť elektrobicykla presiahne 25 km/h, a jeho menovitý výkon presiahne 0,25 kW, potrebujete na jeho riadenie príslušné vodičské oprávnenie,“ uviedla Zlatica Antalová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.

Polícia upozorňuje, že cyklisti sú jednými z najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. V podstate jediné, čím si môže cyklista chrániť zdravie a život v prípade nehody, je prilba. Aj keď nie je v zákone používanie prilby prikázané všetkým cyklistom, polícia odporúča ju používať, a to nie len pri jazde mimo, ale aj v rámci miest a obcí.

Zdroj: KR PZ v Trnave

REKLAMA