Connect with us

Koktail

Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Beckov

Published

on

Reklama
Reklama

Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už štrnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska . Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.

Medirytina hradu Beckov, prof. J. Fischer, Viedeň, okolo roku 1820.

Medňanský:Pltník zamestnaný svojimi úvahami zamieril s plťou ku brehu Beckova, kde sme už dávnejšie hodlali pristáť. Holé, zeme ceľkom zbavené kuželovité bralo, oddelené od skaliska v úzadí, odtrhlo sa od materského pohoria a striaslo zo seba rúcho, ktoré ho ťažilo. Zato však ho vyznamenalo dieľo ľudských rúk, ktoré mu dalo aj nezabudnuteľné meno. Hrad Beckov.

Fotografia a text nižšie Aleša Tvrdého počas cvičného letu jeho priateľa.

Dvakrát sme obleteli hrad Matúša Čáka a poďme ho smerom na juh. Pod nami sú len prázdne, no farebné polia. Cesty a diaľnica, po ktorej sa v nepravidelnom rozostúpení za sebou, v jednom smere prenasledujú malé autá, ako zajac po vybehanej o cestičke, na lúke. Netrvá to dlho a vidím aj druhú foto zastávku, dnešnej cesty. Beckov vyzerá celkom inak, odtiaľto zo vzduchu, ako z diaľnice. Pôsobí útlejšie a ani vonkoncom tak dominantne, ako pri pohľade zdola. Na jeho kráse mu to však neuberá.

Reklama
Pohľadnica z roku 1990, vydal Ivan Bella.

Povesť vraví o tom, že hrad v čase panovania Žigmunda dal postaviť mocný šľachtic Ctibor, na základe požiadania jeho dvorného šaša Becka. Na strmom brale stála pevnosť už dávno predtým. Pevnosť postavenú Slovanmi za Veľkomoravskej ríše, ktorú im odňali Arpádovci, spomína najvzdialenejší dejepisec Uhorska, pod menom Blundus, z ktorého mohlo vzniknúť časom maďarské slovo Bolondóc a Bolondvár (Bláznov hrad).

Pohľadnica z obdobia okolo r. 1950 je robe-ná podľa fotografie z hradu Beckov a pohľad je na obec.

Podľa listiny Belu IV. z roku 1266 patril Beckov Jakubovi Basovi, ale podrobil si ho, ako všetky hrady mocný Matúš Čák, ktorému patril až do času kedy Čák prehral bitku pri Rozhanovciach.

Následne hrad ktorý pripadol kráľovi Ľudovítovi I., tento ho zveril Mikulášovi Bánffymu a po ňom, okolo roku 1388, už kráľ Žigmund, svojmu záchrancovi, oddanému Ctiborovi. Striedajúci sa majitelia, neskôr už len 6 podielníci, sa o hrad prestali dostatočne starať, hrad začal pustnúť a v roku 1729 ho zničil požiar.

Medňanský: V čase svojej slávy mocné múry a veže zbiehajúce z vrchu prístupným svahom obtáčali mesto Beckov, ktoré bolo spojené dvomi dobre opevnenými padacími mostami.

Pohľadnica z obdobia rokov 1965-70.
Fotografia Yara Kupču. Pohľad z juhozápandej strany.

Beckovská ulica.

Pohľad na Beckovskú ulicu od Tematínskej.
Vľavo vidno hlavnú pozdĺžnu ulicu Tematínsku, ktorou uzatvoríme tento seriál.
Spätný pohľad na Beckovskú ulicu, smer na Tematínsku. Výstavba ešte pokračuje.
Beckovská ulica, ľavá strana.
Náhľad na Beckovskú z balkóna vedľajšej ulice.

Texty a zostava: Alex Urminský, 11.7.2020

Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“

Fotografie ulíc a pohľadnice, A. Urminský, ďalšie fotografie Aleš Tvrdý a Yaro M. Kupčo.

Populárne články