Connect with us

Koktail

Na Lide pribudnú nové prvky, o ich podobe diskutovali architektky s obyvateľmi

Published

on

Reklama

Vo štvrtok 2. marca podvečer sa v priestoroch mestskej knižnice uskutočnila diskusia o súčasnom stave a budúcej podobe piešťanského Lida. Diskusia v rámci projektu Tvoríme Lido priniesla tradičné aj moderné alternatívne závery. Cieľom projektu je pokračovať v aktivitách na vážskom ostrove, ktorý postupne revitalizujú miestni dobrovoľníci pod dozorom odborníkov.

Svoje vízie v komornej atmosfére predstavili architektky z občianskeho združenia WO|V|EN (v preklade popletené); architektka, aktivistka a piešťanská lokálpatriotka Lívia Gažová z OZ Centrum architektúry, podpredseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany  Tomáš Hudcovič a diskusiu uviedol predseda predstavenstva OOCR Rezort Piešťany Peter Tremboš. Diskutujúci sa zhodli, že ostrov Lido má veľký potenciál. Za značnú výhodu považujú blízkosť k centru mesta.

Reklama

IMG_2991

Odprezentované návrhy mladých architektiek sa nesú v duchu netradičných viacúčelových prvkov, ktorých funkciu si má užívateľ určiť sám. Psychologička Lucia Drábiková navrhla umiestniť na vážsky ostrov tradičnejšie prvky, ktoré sú predvídateľné a majú špecifickú funkciu. Podľa nej netreba predpokladať, že každý užívateľ bude zmýšľať interaktívne.

Reklama

„Budeme sa asi skôr zaoberať funkčným rozdelením priestoru ako formami – čo tam chceme, aké funkcie, akí ľudia by to mali využívať a čo to konkrétne bude. Potom v druhej fáze sa pozrieme na konkrétnu formu – ako sa to bude stavať, či to bude modulárne a či to budú ľudia vedieť sami postaviť na workshope,“ prezradila Lívia Gažová. Na webstránke a na facebooku plánuje priebežne zverejňovať výsledky projektu – návrhy, koncepty aj projekty. V závere apríla by mali byť návrhy recenzované odborníkmi a koncom mája, resp. začiatkom leta je na pláne workshop s účasťou verejnosti.

IMG_3007

Od júla minulého roka v brečtanovom poraste vyniká drevený objekt nazvaný UWO (Unidentified Wooden Object, v preklade neidentifikovateľný drevený objekt). Vytvorili ho členky OZ Wo|V|eN Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská a Anna Cséfalvay v spolupráci s Líviou Gažovou z OZ Centrum architektúry a zahraničnými lektormi a študentami, ktorí sa zúčastnili minuloročného workshopu 1:1.

Členky OZ WO|V|EN odprezentovali aj návrhy z predošlých ročníkov workshopu. Aktivitu mladých nadšencov privítal Peter Tremboš: „V najbližších rokoch by sa mali investovať prostriedky mesta do týchto priestorov. Samozrejme, na začiatku je potrebné vytvoriť ideu, ktorá sa dá rozpracovať do projektu, na ktoré sa dajú alokovať peniaze.“ Podľa Petra Tremboša by bolo efektné osvetliť niekdajší Húpací most jednoduchým osvetlením, čím by sa po zotmení stával ďalšou dominantou mesta.

„Na Lide sa nachádzajú rastliny, ktoré sú vzácne a chránené, taktiež veľa živočíchov, najmä vodného vtáctva a netopierov, ktoré majú na Lide prirodzený biotop. Takisto pozdĺž Váhu prechádza tzv. nadregionálny biokoridor, ktorý zabezpečuje prepojenie medzi chránenými územiami. Preto by nebolo vhodné tento priestor úplne urbanizovať, zmeniť. Treba hľadať spôsoby, aby sa, kde je to potrebné, využil priestor pre ľudské aktivity a tam, kde je zvlášť hodnotný a cenný, držala taká aktivita, ktorá by rastlinám a zvieratám škodila čo najmenej,“ dodal Peter Tremboš.

Lívia Gažová je presvedčená, že ničeniu mobiliáru sa dá predchádzať nenásilnou formou: „Dizajnom sa dá dosiahnuť to, že ten objekt bude ‚vandaluvzdorný’. Dnes tu padla myšlienka, že kultivovaný priestor kultivuje aj ľudí. Čím viac ľudí tam bude chodiť, tým bude vyššia akoby sociálna kontrola priestoru, to znamená, že ľudia si toľko nedovolia, keď sú tam prítomní aj iní.

-vv; arch. zábery: Centrum architektúry, Lukáš Turňa-

Populárne články