Basketbal: Čajky na Ružomberok nestačili, sú opäť strieborné

Basketbalistky Piešťanských Čajok nezískali titul majsteriek Slovenska v Niké extralige žien. V rozhodujúcom piatom finálovom stretnutí prehrali v Ružomberku 68:73 a celú sériu tak prehrali 2:3 na zápasy. Čajky tak na historický úspech nedosiahli a do zbierky si pripísali šieste striebro.
Rozhodujúci finálový duel odštartovali lepšie Piešťany, Miletičová bola v úvodných minútach na nezastavenie, pre svoj tím sa postarala o vedenie 10:4. Neskôr sa sily mierne vyrovnali, na domácej strane zabrala legionárska dvojica Turudičová a Enabosiová. Ružomberku sa podarilo zmazať manko, dokonca v jednej chvíli viesť, ale posledné slovo v prvej štvrtine mala hosťujúca Kozáková, ktorá upravovala na 19:17 z pohľadu Čajok. V druhej 10-minútovke pokračoval vyrovnaný basketbal, tímy si striedali menšie vedenie. Viac z hry mala v tejto fáze „Ruža“, ale Piešťany nezostali výraznejšie v závese. Domáca Havranová napokon upravovala pred koncom prvého polčasu na 35:35.
Po prestávke odštartovali aktívnejšie zverenkyne trénera Juraja Suju, veľký náskok si však nedokázali vypracovať. Dôležitosť rozhodujúceho finálového súboja bolo cítiť, padalo málo bodov a bojovalo sa o každú loptu. V závere tretej štvrtiny to zobrala do svojich rúk Enabosiová, bodovou šnúrou zabezpečila pre svoj tím tesné vedenie 54:52. Celá štvrtá štvrtina veľa basketbalovej krásy nepriniesla, v dôležitých okamihoch hosťujúca Tadičová dostala Piešťany do mierneho trháku. Lenže Ružomberok odpovedal a pred záverečnou dvojminútovkou bol stav vyrovnaný 65:65. V koncovke sa stala hrdinkou Rusiňáková, z čiary trestných hodov bola neomylná a pre „Ružu“ vybojovala majstrovský titul.
„Priebeh bol absolútne vyrovnaný, vidieť to aj na výsledku. Bolo to zo všetkých zápasoch najvyrovnanejšie. Prišli sme sem zo všetkých zápasov najlepšie pripravení, to môžem povedať za nás. Jednoznačne sme si na víťazstvo verili, bojovali sme o ňu do konca stretnutia. Mali sme problém s tým, že kľúčové dve podkošové hráčky mali 4 fauly na svojom konte, čo sme ešte dokázali nejako zaplátať, ale na konci to súper dokázal využiť. V koncovke to bolo o jednej lopte, ak by sme my dali kôš a oni nedali, tak by oni museli brať oddychové časy a faulovať. Rozhodlo sa to na jednej maličkosti. Som sklamaný, verili sme si, chceli sme vyhrať,“ zhodnotil zápas tréner Piešťanských Čajok Tomáš Kačmarik.
Zdroj: piestanskecajky.sk Foto: Laco Duračka