Úvod Kultúra 22-tonovú plastiku po polstoročí vystavia na Kúpeľnom ostrove

22-tonovú plastiku po polstoročí vystavia na Kúpeľnom ostrove

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Plastiku s názvom Pocta IX. symfónii Ludwiga van Beethovena od známeho slovenského sochára, ktorá bola desiatky rokov ukrytá v depozite, prenesú opäť do parku na Kúpeľnom ostrove movie Bat.

Šesť metrov vysoké dielo zo železného ingotu bolo vystavené na podujatí Socha piešťanských parkov v roku 1970 pred hotelom Thermia Palace Kamidori. Aj keď viaceré diela z tohto podujatia vo verejnom priestore Piešťan ostali, modernistická socha Trizuljaka, ktorý sa medzitým stal pre režim nepohodlným, musela zmiznúť maple story client.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

„Sochu niekto vtedy aj so základom uložil v technických priestoroch kúpeľov za mŕtvym ramenom, čím ju zachránil,“ hovorí syn sochára Klement Trizuljak 손the guest 다운로드. Dielo bolo znovuobjavené pri mapovaní sochárskych diel v rámci projektu Sochy Piešťan: Mesto ako galéria a publikované v rovnomennej knihe, ktorú v minulom roku vydalo združenie Čierne diery 세계명곡 다운로드.

Po päťdesiatich rokoch sa dielo znova ocitne na očiach verejnosti. Nové umiestnenie plastiky vybrali organizátori v spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany a Krajským pamiatkovým úradom na osi hotela Esplanade, na zelenej ploche neďaleko vstupu do kúpaliska Eva.

Monumentálne dielo bude na nové miesto po častiach presúvať piešťanská firma Raving ťažkotonážnou technikou. V rámci presunu dôjde aj k čisteniu a ošetreniu diela náterom. Dielo bude osadené do základovej jamy s betónom.

„Bude to pompézna akcia, museli sme vopred vybrať trasu, po ktorej sa bude tento ťažký náklad presúvať,“ hovorí Lívia Gažová z o.z. Čierne diery, ktoré presun spolufinancuje.

Rodina sochára aktivitu ocenila

V rámci projektu Mesto ako galéria sa do kúpeľného parku už podarilo osadiť plastiku Torzo ženy. Ďalšou aktivitou bude osadenie ôsmich diel Alexandra Trizuljaka v mestskom parku, ktoré získa mesto Piešťany na dlhodobú zápožičku.

„Umiestnenie Trizuljakovych sôch bude symbolické. Presne pred šesťdesiatimi rokmi sa v Piešťanoch uskutočnila prvá výstava umenia v exteriéri, ktorú v spolupráci s architektom Ľubomírom Mrňom usporiadal práve Alexander Trizuljak,“ hovorí Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany.

Na výstavu neskôr nadviazala tradícia podujatia Socha piešťanských parkov. „Tento rok v máji zároveň oslavujeme storočnicu narodenia nášho otca, preto sa tešíme tejto aktivite,” hovorí syn sochára Alexander Trizuljak mladší.

Presun plastiky Pocta IX. symfónii do kúpeľného parku sa uskutoční v priebehu mája, jej privítanie na novom mieste aj za účasti rodiny Trizuljakovcov sa bude konať podľa aktuálnych opatrení.

„V slovenskom kontexte, kde sa sochy z verejného priestoru skôr strácajú, ide o výnimočný počin,“ komentuje návrat sochy do kúpeľného parku zástupca rodiny sochára Klement Trizuljak.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdroj: Rezort Piešťany

REKLAMA