Connect with us

Názory

Turistov by do Piešťan mali lákať bicykle

Published

on

Reklama
Reklama

V meste a blízkom okolí existuje sieť cyklotrás, o ktorých však nikto okrem miestnych nadšencov veľa netuší. Oblastná organizácia cestovného má šancu región zviditeľniť cez dve kolesá.

[singlepic id=20631 w=320 h=240 float=left]Piešťany akoby zabúdali na svoju povesť mesta bicyklov. S výnimkou presláveného okruhu okolo Sĺňavy zapadajú podobne vhodné cesty prachom. Na ich obnovu pritom netreba veľké peniaze. Ľudia hľadajúci aktívny oddych strpia aj trochu nepohodlia, stačí im spoľahlivé značenie.

Ekologickú dopravu využívajú domáci pri ceste do práce alebo školy, ale už menej z nich trávi na dvoch kolesách aj voľné chvíle. Percento návštevníkov, ktorí si v Piešťanoch sadnú na bicykel, je nepatrné. Snáď s výnimkou arabských detí šantiacich na pešej zóne a zopár nadšencov z okolitých miest, ktorí si nevedia trasu okolo Sĺňavy vynachváliť.

Vedeli by ste však turistovi poradiť dobrú požičovňu bicyklov alebo hotel, v ktorom by jeho stroj dostal adekvátnu starostlivosť vrátane bezpečnej úschovy? Ktorým smerom ho pošlete, ak bude chcieť na jednom okruhu spoznať všetky zaujímavosti v okolí a zároveň na prvej križovatke zle neodbočiť?

Reklama

Peňazí na budovanie kvalitnej cyklistickej infraštruktúry nebude nikdy dosť. Na prehľadné značenie a následnú tlač podrobných máp by sa však nájsť mohli. Napriem tomu, že trasy v okolí presahujú hranice mesta, okresu aj kraja. Piešťany totiž majú vďaka povesti mesta bicyklov šancu stať sa východiskovým bodom – jedinečným miestom, kde sa miešajú pestré možnosti aktívneho aj pasívneho oddychu.

Počas jednodňového výletu dokáže zdatnejší cyklista navštíviť Beckov aj Trenčín. Ďalšiu cestu môže absolvovať cez Vrbové, pozrieť si šikmú kostolnú vežu, navštíviť Stred sveta a vesmíru a pokračovať na Čachtický hrad alebo na Bradlo. Úchvatný výhľad na kopaničiarsky kraj aj Múzeum M. R. Štefánika sú dobrým lákadlom.

Pre milovníkov náročného terénu tu je Havran – Čertova pec a vinárska obec Radošina a iným smerom zasa veľkomoravské sídlo Kostolec, výhľady z Bezovca a potom zrúcaniny Tematín alebo Topoľčiansky hrad.

Tieto trasy bude chcieť každý športovec prestriedať pasívnym oddychom, napríklad v kúpeľoch. V Balneologickom múzeu sa dozvie niečo z histórie nášho regiónu a na základe nových vedomostí možno zvolí trasu ďalšieho výletu.

Nesmie však byť odkázaný na neprehľadné informácie na internete aj v teréne. Pri pohľade na ne totiž v lepšom prípade zostane sedieť na hoteli, v horšom si vyberie inú destináciu.

Autor: Martin Palkovič

Populárne články