Connect with us

Komunálne voľby 2010

Predvolebná “Analýza č. 2“ – Spojiť sily?

Published

on

Reklama
Reklama

Čas rozhodnúť sa, sa nám kráti. Zmenilo sa niečo, čoby zamiešalo kartami a šancami primátorských kandidátov?  Svoju menšiu predvolebnú analýzu som pred pár týždňami ukončil odhadom, že najväčšie šance na úspech má súčasný primátor. Najmä preto, že má až troch relatívne silných protikandidátov, z ktorých každý dokáže získať od 1000 do 2000 hlasov. Keďže Katarína Cibulková, Miloš Tamajka a Martin Valo si hlasy viac menej spravodlivo podelia, Remo Cicutto sa o svoju väčšinu príliš obávať nemusí.

Za jeden povraz?

[singlepic id=7006 w=320 h=240 float=right]Všetci traja Cicuttovi protikandidáti vo svojich predvolebných sľuboch a programoch dosť často používajú slovo „zmena“. Na to, aby ju však mohli priniesť im chýba to podstatné, vyhrať voľby. Musia si preto položiť zásadnú otázku, ktorá znie asi takto: „Je zmena, o ktorej som presvedčená/ý, že je potrebná pre mesto dôležitejšia než moje osobné víťazstvo?“

Ak by odpoveď trojice spomínaných kandidátov znela „áno“, určite by ich napadla myšlienka, že je potrebné spojiť sily. Koniec koncov, o potrebe spolupráce primátora a členov zastupiteľstva počúvame zo všetkých strán – jeden bez druhého veľa nedosiahnu. Prečo sa teda CIbulková, Tamajka a Valo nedohodnú na povolebnej spolupráci a nevzdajú sa dvaja z týchto kandidátov kandidatúry v prospech tretieho?

Reklama

Nedôvera či menšie zlo?

Príčiny, pre ktoré k spojeniu síl nedôjde vidím dve.

1. Nedôvera medzi čelnými predstaviteľmi našich piešťanských štruktúr SDKÚ a Smer. Spolupráca v sebe implicitne predpokladá odkrytie kariet, teda vyjasnenie si pozícií, komu o čo ide. Kde sú naše priority a záujmy. Áno, nebuďme naivní, v politike ide o záujmy. Naši okresní šéfovia týchto strán si zrejme nedokážu predstaviť takéto „zbratanie“ sa a odkrytie kariet – riziko ich preniknutia na verejnosť je totiž vzhľadom na personálne obsadenie straníckych štruktúr na oboch stranách veľmi vysoké.

2. Druhou možnou príčinou, pre ktorú k dohode o spoločnom kandidátovi nedôjde, je možno presvedčenie, že súčasný primátor je lepším riešením, než zvolenie kandidáta z protiľahlého politického tábora. Ide teda o uvažovanie typu, radšej Cicutto ako Tamajka, na strane jednej a presvedčenie, že radšej Cicutto ako Cibulková na strane druhej.

Neviem, ktorá zo spomínaných dvoch príčin má bližšie k realite. Možno ani jedna a už zajtra sa tu dočítame o tom, že kandidáti volajúci po zmene naozaj spojili sily. O tom, že rokovania bežia sa zaiste dočítame už o chvíľu tu v diskusii pod článkom :-).

Autor: Michal Petruška

Populárne články