Úvod Názory Pravda prestáva byť dôležitá, podstatné sú čísla a „správne“ ovplyvnenie verejnej mienky

Pravda prestáva byť dôležitá, podstatné sú čísla a „správne“ ovplyvnenie verejnej mienky

21
ZDIELAŤ
REKLAMA

Neprejde pomaly mesiac a niekedy aj kratšie obdobie, aby sa v Piešťanoch nezjavila nejaká „kauza“ a nezviditeľnila mesto v rámci Slovenska, ale aj za hranicami. Senzácie hýbu svetom, ľudia po nich túžia, a tak im ich médiá servírujú. Čo na tom, že sú veci občas prifarbené, čo na tom, že sú občas vymyslené či faktograficky nesprávne, podstatné je, že je čítanosť a ľudia v pozadí, ktorí dané média vedia nasmerovať správnym smerom, dosiahnu taký stav manipulácie s verejnou mienkou a náladou, aký potrebujú.

Nie som ten, čo by tvrdil, že v Piešťanoch je všetko ideálne, že si tu žijeme ako v raji a na ničom už netreba pracovať, ale to, čo sa ľuďom servíruje, je často inak, ako je prezentované. Mediálna masáž posledných dní ma len utvrdzuje v tom, že mnohé veci a spôsob zverejnenia nie sú náhodné a istí ľudia sa dosť snažia ovplyvniť verejnú mienku.

Premiestnené obrazy J. Načeradského. Zdroj: www.zpiestan.sk
REKLAMA
CC 1 maj

V polovici januára priniesla pravda.sk článok s bombastickým titulkom „Cenzúra v Piešťanoch. Primátor dal zvesiť obrazy slávneho maliara“. Čo na tom, že realita bola ďaleko prozaickejšia – jednoducho viceprimátor Martin Valo ako galerista nedomyslel, že obrazy Jiřího Načeradského budú zavesené v galérii, ktorá sa používa aj ako sobášna miestnosť a mladomanželom tak môžu prekážať. Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Marta Jurčová zase nedoriešila, že ak z logického dôvodu chce obrazy premiestniť, je potrebné to odkomunikovať s vlastníkom zbierky či kurátorom. Schovala sa za nariadenie primátora a ten pri mediálnom „šialenstve”, ktoré pravda.sk spustila, pre istotu nekomunikoval a všetko hodil na riaditeľku Jurčovú.

Ich postupy neschvaľujem, avšak motívom či pointou nebola cenzúra umenia, ale nezvládnuté riešenie situácie, keď sa na svadobný obrad takéto obrazy naozaj nehodia. (Pri googlení názvu článku som narazil aj na tento text: Denník Pravda šíri hoax o cenzúre v umení, takže ako vidím, podobný pohľad na vec máme minimálne dvaja)

Článok Pravdy následne prebrali české médiá, pričom ho čiastočne dotvorili a bolo z nich jasné, že o Piešťanoch veľa netušia, hlavne že majú diskutovanú tému. Chytili sa aj iné slovenské médiá, napríklad TV Markíza.

Pred dvomi dňami na svojom webe prilial olej do ohňa pobúrenia aj Piešťanský týždeň. Ten vyspovedal výtvarníka Petra Kalmusa, ktorý sa pred časom mediálne zviditeľnil obliatím busty Vasila Biľaka červenou farbou, pričom do titulku sa dostala veta „Peter Kalmus: Zákazmi sa to začína a končí deportáciami!” Síce úplne mimo misu toho, čo sa reálne odohralo, ale na zhodenie súčasného primátora a vytvorenie „blbej” nálady to poslúžilo. Samozrejme, redaktor sa nezabudol zmieniť aj o téme Krampus, ktorý do prvého článku vložili aj redaktori Pravdy.

O deň na to sa Kalmus objavil znenazdajky na portáli tyzden.sk vo videu s názvom „Štefánik sa musí obracať v hrobe“, kde má monológ o tom, ako piešťanský park zdobí najodpornejšia socha generála Milana Rastislava Štefánika. Jej autorom je sochár Andrej Chotváč a realizáciu zastrešil miestny klub Milana Rastislava Štefánika už pred viac ako dvomi rokmi. Vyťažený umelec si ju možno naozaj všimol až teraz, avšak možno sa veci majú i tak, že treba pridať negativizmu v Piešťanoch – jedna cesta je v lokálnom médiu a druhá v celoslovenskom Týždni. Oba však spája jedno meno.

Tomáš Hudcovič

REKLAMA

21 KOMENTÁRE/OV

 1. Piešťany musia byť naozaj hrdé na svojho rodáka, „umelca“ Kalmusa, ktorý sa zviditeľnil s kolegom umelcom Lorenzom poškodzovaním pamätníkov na Slovensku. Po výtržnostiach v Košiciach bol zadržaný a odsúdený na 4 mesiace podmienečne, zastupoval ho Lipšic.
  https://www.hlavnespravy.sk/kalmus-uz-pozna-trest-za-poskodenie-pamatnika/1148304
  Keďže táto „megakauza“, ktorá je asi jediná, ktorá trápi Slovensko, musel zasiahnuť prezident:
  https://www.hlavnespravy.sk/prezident-kiska-bezprecedentne-zneuziva-svoje-pravomoci-vyvija-politicky-natlak-na-prokuraturu-aby-oslobodila-vagabunda-lorenza-tvrdi-poslanec-lubos-blaha/1123052
  Ale najväčšia sranda je video týchto dvoch hrdinov priamo v akcii.
  https://www.youtube.com/watch?v=_NrGUSWnw_g

 2. Milý pán Hudcovič, blížia sa voľby a je jasné že potrebujete zlepšiť svoj mediálny obraz. Jasné že je populárne a moderné hádzať zlyhania vášho klubu na novinárov a ovplyvnenie verejnej mienky, ale chcelo by to trochu súdnosti a sebakritiky.
  Mali ste väčšinu v mestskom parlamente, užili ste si to aj ako viceprimátor a čo ste vyriešili?
  Vy a váš klub ste sa zviditeľnili vyhnaním investora kúpaliska ktorého ste sem sami zavolali, zvýšením platu primátora za ktorého prepustenia zamestnancov budeme platiť státisíce, zakázaním čertov a ďalšími diletantskými rozhodnutiami. A skoro som zabudol, pobavili ste aj ako dopravný analytik.
  A mimochodom, vami spomínaná výstava. Trápny Katoliban s ich pokušením rozkazovať čo je správne všetkým naokolo a ľudia ochotný ich počúvať – to je pravá príčina trápnosti a znemožnenia Piešťan. Pravda, idnes a ďaľšie periodiká len využili situáciu. Obraz si urobí každý sám, na to nemusíte ľudí poučovať.
  A čo sa táka nicku dusan2. Ja osobne sa teším že máme rodáka, ktorý sa ozval proti boľševiským symbolom a držím mu palce, sú podobné ako tie fašistické, ak nie ešte horšie. A nechať tu linkovať nejakého trola trápny konšpiračný proruský web je úbohé, ale asi sa to autorovi hodí, aj keď to odporuje tunajším podmienkam diskusie..

 3. Provokatérko teraz zabudni pre koho robíš a kto ťa platí a priznaj, že keď si videl to video, rehotal si sa ako kôň.

 4. dusanko2, odporúčam ti dať sa vyšetriť, lebo len chorý človek môže to video považovať za srandu a rehotať sa pri pozeraní sa na ublíženie na zdraví a výtržníctvo.
  Zároveň je choré že na Slovensku majú zločinci pamätné tabule.

 5. Provokatér-keď tak už „umelec“ polial bustu V.Biľaka aj so svojím komplicom,za čo bol opodstatnene odsúdený,prečo nezašiel do Rajca a nepolial čiernou farbou bustu Ďurčanského-ministra zahraničia za tzv.Slovenského štátu,zločinca,ktorý povrazu sa stihol vyhnúť útekom do zahraničia ?Ďurčanský ako minister zahraničia podpísal zákony umožnujúce deportácie židov do koncentračných táborov,začo dokonca štát platil za každého odvezeného žida fašistickému Nemecku 500 ríšskych mariek !!!!! Provokatér svojím primitivizmom si ozaj t….ý provokatér !!!!

 6. lladislav, ten primitivizmus patrí skôr tebe:
  1. asi ti niečo ušlo:
  https://presov.korzar.sme.sk/c/8191680/kalmus-vyhral-sud-s-komunistami-o-poskodenej-bilakovej-buste.html
  2. ja som hore písal:
  „Ja osobne sa teším že máme rodáka, ktorý sa ozval proti boľševiským symbolom a držím mu palce, sú podobné ako tie fašistické…“
  Ešte raz, boľševické symboly sú rovnaké ako symboly fašistické – zopakoval som ti to aby si pochopil písaný text.
  Chlapci, nejako ste odbočili, zabudli ste p. Hudcovičovi pofúkať boľaćky“. :)

 7. lladislav a ešte jeden dovetok, asi ti ušlo aj toto:
  „https://www.facebook.com/tyzden.sk/posts/10153878060326544“
  a aj tu sa spomína ako Kalmus protestoval proti napr. tabule Esterházyho:
  „https://dennikn.sk/56036/bilak-nie-je-jediny-kto-drazdi-sporne-pomniky-ma-tiso-durcansky-aj-smidke/“
  Takže netrep, preveruj si veci a až potom porozmýšľaj o primitivizme.
  Je mi jasné že vy, boľševici ste na busty svojich citliví… :)

 8. provokatér-opakujem pre tvoje IQ-prečo „umelec“,nepolial bustu Ďurčanského a neprezentoval to na verejnosti ?????Pokiaľ viem,týmto sa opravujem,bol tento čin preklasifikovaný na priestupok.Reči o tom,že je i proti fašistickým symbolom,sú len trapné výhovorky,žiadne činy !!!!Exhibicionista Kalmus,bol odsúdený za iný trestný čin-poškodzovanie pamätníkov padlých sovietskych vojakov !!!!! A kritizovať bustu M.R.Štefánika v parku-to môže len nedonosený umelec,ktorý v živote nič nevytvoril,ktoré by zapôsobili na verejnosť.Bolševici-viackrát sa ty p….tív opieraš pod ťarchou dôkazov o toto slovíčko.Nič to nemení na skutočnosti,že táraš-je to evidentné u postrehov ďalších diskutujúcich.

 9. Provokatérko každý režim má svojich platených gestapákov, eštebákov, tajných a udavačov. Možno si videl Švejka, kde tajný počúval v hospode, čo kto povie proti C-K monarchii .
  https://www.youtube.com/watch?v=GXiZFwT9WcU
  Doba sa zmenila, už nemusíš chodiť po krčmách, stačí, keď celý deň sleduješ komentáre na internete.
  Iba jedna vec sa nezmenila, musíš sa maskovať. Na pn- kách si provokatér, na topkách piešťanské reálie komentuješ ako PROVOCATEUR
  http://www.topky.sk/cl/10/1677577/FOTO-V-Piestanoch-sa-zenili-vsetci-certi–Kontroverzny-pochod-prilakal-tisice
  a určite máš ešte oveľa viac mien (hovorí sa tomu nicky).

 10. lladislav, táraš jedine ty, a to veľmi hystericky – použijem tvoj divný výraz – „bez ťarchy dôkazov u postrehov ďalších diskutujúcich“.
  Ja neviem prečo Kalmus zrovna bustu Ďurčanského nepolial, skús sa spýtať jeho. Je evidentné, že presne v duchu zákona mu vadia ako boľševické, tak aj fašistické pamätníky, hoci ty trepeš opak.
  A vlastne ani nie je podstatné či mu vadí socha Štefánika v parku alebo nie.
  Podstatné je iné a o tom skús diskutovať.
  Skús diskutovať o tom, či autora článku poškodzuje nejaký jeho mediálny obraz alebo jeho reálne činy. Čo si ty ako volič budeš v septembri reálne pamätať a podľa čoho sa budeš rozhodovať, alebo ty ho budeš voliť lebo Kalmus a lebo aj Krampus?
  Ja si ešte pamätám ako si diskutoval podobne trápne ako teraz a vyzýval aj na bojkot Auparku. :) Je evidentné že tvoje príspevky sa stretávajú s veľkou odozvou, Krampusu sa nikto nezúčastnil a ani do Auparku nikto nechodí. :)

 11. dusanko2, svet gestapákov, eštebákov a tajných udavačov je iste pre teba inšpirujúci. Je to vlastne vidieť aj na základe linkov z pochybného konšpiračného webu. Samozrejme, keď je to tvoja záľuba – konšpirácie a viac nickov, tak si ju kľudne rozvíjaj. Len ma prosím k sebe neprirovnávaj a neťahaj ma do tvojich konšpirácii.
  Kto je na topkách PROVOCATEUR neviem a ani ma to nezaujíma. A moje názory na Krampus si ľahko nájdeš aj tu, na tomto webe, na to nemusím mať viac mien (nickov). :)

 12. Priateľu ja na pn-kách reagujem na články tak 2-3x za rok. Napíšem svoj názor na problém a ty ma okamžite označíš za nejakého trola a div nie ruského špióna.
  https://www.youtube.com/watch?v=8aJRepFqz0g
  Kritizuješ ničenie boľševických symbolov a sám slúžiš novodobím normalizátorom, ktorí nám hovoria čo si máme myslieť a kde môžeme čerpať informácie.
  Napíš mi prosím ťa, čo mám (môžem) čítať, pozerať alebo počúvať (penťácke sme, eseťácký N, alebo ty to budeš asi lepšie vedieť koho týždeň?…).

 13. Ešte by som na tému ničenia sôch predsa len niečo na pobavenie a zamyslenie. História sôch na námestí Ľ.Štúra v Bratislave:
  Rakúsko-Uhorsko 1987 – monumentálna socha Márie Terézie.
  Československo 1921 – český legionári za dva dni rozmlátili sochu kladivami.
  O niekoľko rokov postavená socha Štefánika, za ním na podstavci český lev.
  V roku 1938 Hitler vyhlásil. Štefánik môže ostať, ale mačka musí preč.
  Komunisti v roku 1954 odstránili Štefánika a od roku 1974 námestie zdobí súsošie Štúrovci z dielne Tibora Bártfaya.
  Rok 2018, prichádza Peter Kálmus a najradšej by Štúrovcov podobne ako Hitler mačku odstránil.
  https://www.hlavnespravy.sk/kontroverzny-umelec-peter-kalmus-o-slovenskom-velikanovi-stur-bol-odporny-antisemita-rasizmus-podobne-fasizoidne-nazory-nie-su-tolerovatelne-v-ziadnej-dobe/1011854

 14. Milý dusan2, za trola som ťa označil nie preto, že niečo čítaš, ale preto že tu pochybné troloviny linkuješ.
  V podmienkach diskusie tohto webu sa píše niečo o zákaze linkov na iné weby.
  No ale niet sa čo čudovať keď aj samotný autor článku (vraj novinár) dáva v ňom linky na pochybné weby anonymných autorov. Ale tentoraz sa to hodí, lebo ten anonym podporuje jeho pohľad na svet.
  Nechcel som to napísať, ale, smiešne to celé vychádza, keď si spomeniem na tu nedávno publikované články ktoré akože mali tento extrémistický web ukázať v dobrom svetle.

 15. Milé PNky.sk alias p. Hudcovič, mám taký pocit že vám už nepomôže ani extrémna návštevnosť a ani extrémna voličská účasť a to som vás, bohužiaľ, aj ja volil. Čo už, každý robíme chyby, že? :)
  Ale aj tak mi nedá aby som sa ešte raz nevyjadril k tomuto vášmu hore napísanému pamfletu, zámerne som napísal pamfletu, nie článku, lebo so serióznou novinárčinou váš hore uvedený počin nemá nič spoločné.
  A teraz vysvetlím. Skôr kým začnete riešiť či je pravda dôležitá a či titulok o cenzúre v umení je bombastický alebo či to podľa vášho anonymného kresťanského kamaráta bol hoax o cenzúre, objasnite si pojem cenzúra.
  Cenzúra je definovaná ako zámerný, inštitucionalizovaný a politicky podložený zásah štátnej moci do autorského zámeru či do informačného toku.
  No a teraz sa skúste zamyslieť či zásah oficiálneho predstaviteľa (primátora), teda predstaviteľa mesta ako inštitúcie nebol zásah štátnej moci do autorského zámeru. A keď sa zamyslíte a odosobníte, tak skúste opäť porozmýšľať nad pravdou, hoaxami, mediálnym obrazom a svojim politickým pamfletom.

NAPÍSAŤ KOMENTÁR