Connect with us

Názory

Obmedziť diskusie pod článkami? Čo vy na to?

Published

on

Reklama
Reklama

Sloboda prejavu nie je bezhraničná. Lživé, poplašné a dehonestujúce vyjadrenia anonymných diskutujúcich nemôžu posunúť diskusiu vpred. Problémy neriešia, skôr ich spôsobujú. Aj preto ich plánujeme obmedziť.

[singlepic id=48651 w=550 h=340 float=center]

Túto tému na Slovensku otvoril v polovici októbra zástupca šéfredaktora denníka Sme Tomáš Bella. Vo svojom článku píše o tom, že diskusie sa rozhodli zrušiť viaceré zahraničné médiá. Časopis Popular Science to zdôvodnil výskumom, podľa ktorého čítanie diskusií zhoršuje schopnosť porozumieť článku.

Aj pre náš portál mali doteraz diskusie pozitívny prínos žiaľ v menšej miere ako by mohli mať. Ak nás chcú čitatelia upozorniť na chybu v článku alebo tému, ktorá stojí za pozornosť, môžu nám poslať e-mail. V drvivej väčšine diskusií však ide iba o doťahovanie sa medzi navzájom neznámymi užívateľmi. Urážkami zvyšujú krvný tlak nie len sebe, ale aj nám. Každý komentár totiž musíme prečítať a schváliť.

Reklama

[poll id=“8″]

Ešte horšie je to pri hanobení osôb spomínaných v článku. Tie na rozdiel od diskutérov nevystupujú pod anonymnými prezývkami – pod svoje názory a činy sa podpisujú. Pri schvaľovaní takýchto príspevkov je to vždy boj medzi slobodou vyjadrovania a právom na ochranu dobrého mena dotknutej osoby. Verejne činné osoby musia síce strpieť viac kritiky ako ostatní, ale je veľmi ťažké určiť, kde je hranica.

Aj preto sme sa rozhodli, že v dohľadnej dobe diskusie pozmeníme. Našou víziou je, aby už neboli úplne anonymné a diskutéri sa budú musieť najskôr zaregistrovať a súhlasiť s kódexom – podmienkami. Príspevky od diskutérov potom už nebudeme schvaľovať, budú sa zobrazovať automaticky. Ak niekto poruší stanovené pravidlá bude jeho príspevok zmazaný a pri opakovanom porušení pravidiel bude zrušená taktiež jeho registrácia.

Sľubujeme si od toho zmysluplné komentáre, ktoré rozvinú tému a diskusiu posunú ďalej. Dúfame, že tak PNky vylepšíme. Čo vy na to?

Martin Palkovič, šéfredaktor

Populárne články