Connect with us

Názory

Moderné umenie zo stredu minulého storočia

Published

on

Reklama
Reklama

Niekto strčil červené dvere od auta do trávnika pri chodníku ku kinu Fontána a nazval to Šípka. Mnohí Piešťanci ľudovo povedané nechápu, čo tým chcel autor povedať. Umelec-modernista by si pomyslel: fajn! Povýšil by sa nad mnohých ľudových a nechápavých Piešťancov a presvedčil sám seba, akú dobrú prácu vykonal.

[singlepic id=15356 w=320 h=240 float=right]„Keby som chcel moc kalkulovať, poviem, že je dobre, ak sa niekto pohoršuje. Ale to je taký modernistický komplex. Modernisti mali nutkavú neurózu spraviť veci tak, aby sa na tom ľudia pohoršovali. Potešte sa na tom, predstavte si, že to bolo auto, teraz je to socha a keď vás to obohatí, tak vás to obohatí a keď vám to niečo zoberie, buďte radi, že vám to niečo zobralo,“ hovorí autor Šípky Róbert Makar.

Účelom Sochy piešťanských parkov našťastie už dlho nie je predstaviť širokej verejnosti moderné umenie. Socha, rovnako ako jej rozsiahlejší ekvivalent na Kúpeľnom ostrove, má ľuďom ukázať umenie súčasné. Ak nenavštevujú galérie, kde inde sa s ním majú stretnúť?

„Dnešný umelec nás nabáda, aby sme uvažovali o umení ako o žarte, ako o umení, ktoré je vo svojej podstate výsmechom seba samého. Pochybujem o tom, že by dnešného mladého človeka zaujala báseň, obraz alebo zvuk, v ktorom by nebol kus irónie,“ napísal španielsky filozof José Ortega y Gasset. Uprostred minulého storočia!

Reklama

Autor: Martin Palkovič

Populárne články