Connect with us

Názory

Lido – ostrov pre ľudí

Published

on

Reklama
Reklama

Vrátiť zašlú slávu Vážskemu ostrovu, na ktorom bolo v medzivojnovom období vychýrené plážové kúpalisko Lido, chcú študenti troch vysokých škôl. Počas uplynulých dní sa stretli na workshope a už onedlho predstavia obyvateľom Piešťan svoje vízie ostrova určeného ľuďom.

[singlepic id=20743 w=320 h=240 float=left]Lido, ako sa územie medzi dvoma ramenami Váhu dodnes nazýva, však nikdy ostrovom pre ľudí neprestalo byť. Po prírodnom kúpalisku mu zostalo iba meno, ale obyvatelia Piešťan ho navštevujú často a radi. Kúpať sa tam dalo aj po vojne. Starší Piešťanci spomínajú, ako si tadiaľ krátili cestu na Evu – namiesto prechádzky po Kolonádovom moste preplávali Váh. Donedávna fungoval bufet, ktorý okrem občerstvenia ponúkal aj občasné koncerty. Hrávalo tam Slniečko, konal sa Lidofest.

Všetky tieto spomienky akosi rýchlo zarástli. Náletová zeleň zakryla drobné stavby, ale Lido nezostalo opustené. Každé leto sa zarastenými chodníkmi predierajú stovky opekačov, po ktorých vznikne množstvo nových ohnísk a kopy odpadkov.

[singlepic id=20742 w=320 h=240 float=right]Ostrov v centre mesta akoby nikomu nepatril. Pod náporom jednodňových rekreantov sa mení na smetisko a pritom by stačilo iba zopár košov a elementárna slušnosť návštevníkov. Ak sa chcú na Lido vrátiť, odpadky by si mali zobrať zo sebou. Mohlo by sa im totiž stať, že ostrov kvôli nim nabudúce nenájdu.

Reklama

Študenti architektúry a krajinotvorby vo svojich víziách ostrov určite premenia na pozoruhodné miesto oddychu. Realizácia ich vízií je však závislá na peniazoch a tie mesto podľa najvyšších predstaviteľov nebude mať v najbližšom období ani na základné fungovanie, nieto ešte na investície. Pokiaľ sa táto situácia nezmení, bude Lido odkázané na svojich návštevníkov. To oni by z neho mali dovtedy spraviť ostrov pre ľudí.

[nggallery id=1138]

Autor: Martin Palkovič

Populárne články