Úvod Blogy Blog Tomáša Hudcoviča: Tri piešťanské médiá vyrazili do boja

Blog Tomáša Hudcoviča: Tri piešťanské médiá vyrazili do boja

REKLAMA
Neoreal Nicco

A možno by bolo lepšie napísať do vojny proti Hudcovičovi a iniciatíve Spoločne pre Piešťany. Posledný mesiac chrlia jeden príspevok za druhým, v ktorom píšu klamstvá, polopravdy či účelovo vytrhnuté veci z kontextu. Veľmi im záleží, aby to videlo čo najviac ľudí a tak neváhajú tieto príspevky sponzorovať na Facebooku či opakovane zdieľať. Primátor je podľa nich už zrejme „odrovnaný”, a tak nastal čas zničiť ďalších.

Nemienim im venovať príliš veľa času, keďže ich jedným cieľom je odviesť našu pozornosť a energiu od pozitívnych vecí. To isté sa snažia urobiť aj s mysľou Piešťancov – dôležité je, aby vládla negatívna atmosféra a ani náhodou sa nepomenovali veci objektívne. K tomu treba navodiť dojem, že v minulosti bolo lepšie. Netvrdím, že všetko je také, aké má byť, ale nie je to ani tak, ako sa prezentuje v nižšie spomenutých médiach. Zadávateľ kampane dal zrejme jasné inštrukcie: „Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta. Rozkaz zněl jasně: Nesmí projet za žádnou cenu!”

REKLAMA
Priestory pesia zona

Koncom apríla sme na zastupiteľstve riešili otázku podpory organizácie basketbalových majstrovstiev Európy juniorov. Následne sa na Piešťany TV objavila reportáž „Poslanci rozhodli o 30 tis. dotácii aj na základe zavádzajúcej informácie“. Dovolil som si na facebookovej stránke televízie napísať komentár, či autor dobre počúval (aj s odvolávkou na záznam) s poznámkou, že skôr zavádza autor reportáže.

O pár dní neskôr táto televízia zverejnila ďalší materiál s názvom „Obnova komunikácie A. Hlinku: Rovnaký projekt, rozdielny výsledok.” Na svojom facebookovom profile som to komentoval slovami „Niekto si nepamätá, alebo cielene robí kampaň pre bývalého primátora?” Pointa bola v tom, že podľa televízie sa Ulica Andreja Hlinku rekonštruuje podľa rovnakého projektu s rozdielnym výsledkom. V minulosti bolo podľa Piešťany TV všetko „ok” a dnes je všetko zle.

Upozornil som, že to nie je pravda – stačí sa vrátiť k starým článkom a zistíte, že aj vtedy boli nedostatky a radnica žiadala ich nápravu, reálne sa však veľa nenapravilo. Pod týmto postom sa strhla neskutočne dlhá diskusia, do ktorej sa zapojili i páni Martin Turský z Piešťany TV a Rastislav Ilčík z TV Karpaty. Tieto televízie podľa obchodného registra sídlia v tom istom objekte (vo vedľajších vchodoch). Teraz už neviem presne, pod ktorým postom mi pán Turský napísal niečo v duchu, že sa pracuje na spočítaní toho, za čo všetko môžem. Rovnako som mal v ten večer telefonát, kde mi druhý z pánov hovoril o tom, že som si sám vybral a mám, čo som chcel.

To, čo nasledovalo, by som nazval frontálny útok na Hudcoviča a iniciatívu Spoločne pre Piešťany. Odvtedy sa so zavádzajúcimi a nepravdivými či z kontextu vytrhnutými správami roztrhlo vrece. Všetky majú jedného menovateľa – môžeme za všetko zlé.

TV Karpaty na šírenie používa okrem svojej facebookovej stránky aj stránku Región Piešťany – online (viď obrázok nižšie). Samozrejme, že v zverejnenom príspevku, ktorý zdieľajú, nedali možnosť vyjadriť sa aj druhej strane, teda mne alebo niekomu z kolegov poslancov. O DIAGNÓZE CAPS LOCK ani nejdem písať…

Televízii veľmi záleží na tom, aby obsah týchto útočných nepravdivých príspevkov videlo čo najviac ľudí. Neváha pristúpiť k ich sponzorovaniu, teda plateniu Facebooku za čo najväčší počet videní. Opäť išlo o účelovú správu vytrhnutú z kontextu bez možnosti reakcie a vysvetlenia.

Takýchto správ je omnoho viac. Nechcem vás zaťažovať všetkými, dotknem sa už len článku Piešťanského týždňa, ktorý ide na rovnakej vlne a je zrejme tým avizovaným sumárom všetkého, za čo môžem.
.

Jozef Vojčiniak dal článku titulok „T. Hudcovič: Škodia mi médiá a ‚staroposlanci’!”. Zaujímalo by ma, ako sa k nemu dopracoval, pretože som nič také nepovedal ani nenapísal. Pán (šéf)redaktor si titulok jednoducho vymyslel. Ak by napísal „Piešťanom škodia niektoré médiá a niektorí ‚staroposlanci’”, bola by to svätá pravda. Obsah článku detailne komentovať nebudem, pretože, ako napísal jeden z diskutérov na Facebooku: „Takúto hŕbu politických konfabulácií jeden človek hádam ani nedokáže, ani šéfredaktor tohto printu.”

Je zaujímavé, že aj v Piešťanskom týždni mali eminentný záujem, aby tento článok videlo čo najviac ľudí, a tak ho pripli na vrch facebookovej stránky. Ďalším zaujímavým momentom je vymazanie jedného z komentárov, v ktorom diskutujúci napísal niečo v duchu „Žeby karma?”. Reagoval na komentár autora článku, ktorý písal o svojej hnisavej angíne. Pisateľa navyše podľa jeho postu na stránke blokovali, aby nemohol viac komentovať. Nič to, mňa Piešťanský týždeň zablokoval už pred pár rokmi. A nerobí to len on. Nepohodlných diskutérov jednoducho zablokujú aj miestne televízie.

Keď sa pozriete na toto všetko, je jasné, o čo sa hrá. Jednoducho sme pre niekoho nepohodlní, a tak nás treba čo najviac očierniť či znechutiť. Raz mi jeden pán povedal, že lojálnosť sa kupuje. Bolo to v kontexte toho, že som odmietal v rozpočte mesta Piešťany položku vo výške 50-tisíc eur na platenie reportáží v miestnych televíziách. Platené príspevky v spravodajstve sú jednoznačným porušením zákona o vysielaní a retransmisii – je to vec, s ktorou nikdy súhlasiť nebudem. Asi sa potom nemôžem čudovať, čo všetko si ešte o sebe prečítam…

Tomáš Hudcovič

REKLAMA