Úvod Blogy Adam Rehák Blog Adama Reháka: Topoľčiansky hrad – zrúcanina hradu s malým “koloseom“

Blog Adama Reháka: Topoľčiansky hrad – zrúcanina hradu s malým “koloseom“

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Toto leto k nám opäť dorazili sesternice z východného Slovenska a aby nečumeli len do mobilov, rozhodol som sa, že ich vezmem so sebou na jedno z mojich poznávaní Slovenska Download Crackapp. Vybral som si Topoľčiansky hrad, ktorý som navštívil pred pár rokmi a bol som zvedavý ako tam postúpili práce na jeho obnove.

Cesta na hrad

Hrad sa síce nazýva „topoľčiansky“, avšak nenachádza sa priamo v Topoľčanoch, ale v neďalekej dedinke s názvom Podhradie yixin 다운로드. Na parkovanie si môžete vybrať dve miesta. Jedno je na malom námestí v strede obce pri kostole, druhé trocha nižšie pri cintoríne. Je úplne jedno, kde zaparkujete keď sa chcete prejsť, pretože cesta na hrad tvorí okruh 키위디스크 맥 다운로드. My parkujeme pri cintoríne, odkiaľ už vidno vežu, ktorá tvorí hlavnú dominantu celého hradu. Vyberáme sa teda po ceste, ktorá je zväčša štrková 애니콜 게임 다운로드. Prechádzka je to krátka a za nejakých 15 minút sa dostanete pred vstupnú bránu do hradu.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi
Hrad

Prechádzame bránou a našťastie nás víta príjemný tieň, ktorého v areáli veľa nenájdete 타임스파이 다운로드. Celá zrúcania je dosť otvorená s málo stromami. Obzeráme si spodné nádvorie, na ktorom je aj malá lúka, ale samozrejme ťahá nás to hneď k veži Download departure. Prechádzame po schodoch vyššie, cez drevený most priamo k citadele hradu. Vstupujeme teda na hlavné nádvorie.

To mi svojím tvarom pripomína rímske koloseum, v strede s akoby bojiskom, kde kedysi bojovali rytieri masterpieces. No a obvod bojiska vyzerá ako stvorené pre publikum (iste je to aj vec fantázie). Nádvorie tvorí z jednej strany poloblúk s lavičkami, na ktorých sa dá príjemne posedieť a v tieni kamenného opevnenia aj občerstviť simple resume form.

Samozrejme, asi najviac zaujme vysoká hradná veža, ktorá zatiaľ nie je sprístupnená Respond 1994 18. Dúfam však, že raz bude, pretože ten výhľad by stál za to. Výhľady sú však aj beztak krásne a je na čo pozerať. Celý areál zrúcaniny je prístupný aj formou balkónov, schodísk a jednej veže na druhej strane areálu Movie Maker Korean edition. Stačí vyjsť z nádvoria a ísť popri obvode opevnenia. Vo vyhliadkovej veži sa dá aj skryť, keby vás prepadla napríklad búrka.

Tak sme si prešli celý hrad, chvíľu posedeli, porozhliadali sa a pomaly šli naspäť k autu. Tu sa dostávam k spomínanému okruhu. Pred hradom sa nachádza malé rázcestie, ktoré má dve odbočky. Jedna vedie k cintorínu a druhá na námestie s kostolom. Je teda jedno kde parkujete, k autu sa dostanete oboma cestami, akurát jedna je asi o 10 minút dlhšia. Ja samozrejme odporúčam ísť jednou cestou tam a druhou naspäť.

REKLAMA