REKLAMA
Dompek Pizza 2021

V mojom blogu by som vám chcel priblížiť krásne známe aj menej známe miesta na Slovensku a hlavne v širšom okolí Piešťan, výborné na víkendové dni Free Matrap. Tento raz vám predstavím Oponice – dedinku s historickou knižnicou, kaštieľom a tajomnou zrúcaninou.
O Oponiciach som sa dozvedel náhodou z kamarátkinho rozprávania, ktorá tam bola pred pár rokmi, avšak nenavštívila zrúcaninu hradu 나눔명조 다운로드. Opýtal som sa, či má záujem ísť tam som mnou a keďže odpoveď bola kladná, vybrali sme sa jedného slnečného dňa do Oponíc.

Oponice, dedinka nachádzajúca sa medzi Nitrou a Topoľčanmi, o ktorej asi málokto vie source of html. Už len cesta tam nie je nudná, keďže sa ide cez dediny. Vybrali sme si trasu smerom na Radošinu s odbočkou na Horné Obdokovce vo Veľkých Ripňanoch, potom cez Ludanice a Kovarce Power Mill 2012 Download. Cesta nám trvala cca 45 minút a keďže nie som majster v orientácii, pomohol som si aj navigáciou. Dedinka je malá, takže sa nestratíte a kaštieľ nájdete ľahko Seongju video.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Oponický kaštieľ s historickou knižnicou (Chateau Appony)


Prichádzame na malé parkovisko pred kaštieľom a rozmýšľame, či je vjazd autom povolený až do areálu Windows 10 .net framework 3.5. Nakoniec však nechávame auto pred bránou (neskôr zisťujeme, že sa dá ísť autom pokojne do areálu, kde sa nachádza ďalšie parkovisko). Kaštieľ má svoj vlastný malý park, o ktorý je pekne postarané Healthcare.

Kaštieľ (niekedy vyzeral ako hotel Lipa v Piešťanoch) je kompletne prerobený na štvorhviezdičkový hotel s historickou knižnicou, o ktorých sa dozviete viac vo výklade spolu s knižnicou, ak budete mať záujem Download the appointment. My sme záujem samozrejme mali, a tak na recepcii zisťujeme, ako to funguje s prehliadkami pre verejnosť. Prehliadky sú možné celý týždeň od 10:00 do 15:00 s tým , že vstup je každú celú hodinu 아이언맨 3 자막 다운로드. Vstupné je 6 eur pre dospelého, pre deti a ZŤP je cena polovičná. Možno sa to zdá niekomu veľa, ale podľa mňa to stojí za to. V prehliadke máte zahrnutý asi 30 minútový zaujímavý výklad a potom ešte čas na fotenie, ktoré je v cene hosts 파일 다운로드.

Po zaujímavej prehliadke si dávame malé občerstvenie a pripravujeme sa na nenáročný výstup na zrúcaninu hradu, ktorá sa pýši prakticky priamo nad kaštieľom.

Zrúcanina Oponického hradu


Cesta na hrad bola jednoduchá, prirovnal by som ju k prechádzke na Havran, takže je vhodná aj pre deti. Trasa trvá cca 50 minút ľahkou chôdzou, čo sa môže zdať veľa, ale verte mi, ubehne vám to ani neviete ako . Našťastie, cesta vedie takmer celý čas cez les, čiže máte počas cesty príjemný prírodný tieň. Po asi trištvrte hodiny sa nám cez stromy pomaly odhaľujú steny hradu.

Zrúcanina je takmer zasadená do lesa, čo pamiatke dodáva trochu tajomna. Prechádzame popod kamenný oblúk a naraz sa ocitáme na malej lúčke s krásnym výhľadom a stromom uprostred. Zapisujeme sa do pamätnej knihy pre návštevníkov a ideme si prejsť zrúcaninu. Bohužiaľ je to troška ťažšie spoznávanie, keďže zrúcanina nie je zrenovovaná, ako napr. Čachtice. Na druhej strane je ale vidno, že sa pracuje na jej renovácii, zjavne skupinou dobrovoľníkov, ktorí chcú dať pamiatke nový nádych, a za to klobúk dole.

Zrúcanina je však aj napriek svojej malej veľkosti zaujímavá, čiže nudiť sa určite nebudete. Pamiatku sme si prešli za cca 20 minút.  Chvíľu sme si ešte užili výhľad, krásne počasie a vybrali sme sa späť k autu po príjemne strávenom popoludní.


TIP na záver :
Nakoľko sme nemali plnohodnotný obed, hľadáme miesto, kde by sa dalo dobre najesť. Môžem odporučiť Rybársku baštu v Solčanoch, ktorá ma milo prekvapila krásnym prostredím a slušnou ponukou za prijateľné ceny.

Adam Rehák Foto: ar, www.chateauappony.sk

REKLAMA